Moskovski gradski sud presudio je da se Navaljni nije redovito javljao Federalnoj kaznionici. Njegovo opravdanje za nedolazak smatra se nedovoljnim razlogom. Sudac je zbog toga odlučio uvjetnu kaznu preinačiti u kaznu zatvora.
Navaljni je u 2014. godini prvotno osuđen na tri i pol godine zatvora, ali je 12 mjeseci proveo u kućnom pritvoru. Tada je proglašen za pronevjeru vrijednosti oko 400 tisuća američkih dolara, pristiglih od dvije tvrtke, od kojih je jedna farmaceutska kompanija Yves Rocher, piše RT.
Pročitajte i ovo
PROSVJEDI ZA NAVALJNOG
Dok Zapad poziva na oslobađanje, Rusima to ne pada na pamet: ''To je za vlast veliki problem, ne mogu si dopustiti da Navaljnog drže predugo''
Tu presudu osudio je Europski sud za ljudska prava i nazvao je "proizvoljnom i očito nerazumnom". 2014. godine Navaljni je dobio uvjetnu kaznu na pet godina koja je kasnije produžena na još godinu dana i trebala je isteći 30. prosinca prošle godine.
Bio je pozvan u Federalnu kaznionicu
Nekoliko dana prije isteka uvjetne kazne, Navaljni je bio pozvan u Federalnu kaznionicu. Nije se pojavio jer tada nije bio u zemlji i zbog toga je za njim raspisana tjeralica. Navaljni je tada bio u njemačkoj gdje se oporavljao o trovanja novičokom u Sibiru prošlog kolovoza.
Sud tvrdi da izvještaji berlinskih liječnika dokazuju kako se Navaljni u to vrijeme već bio oporavio pa je tehnički mogao doći kad je bio pozvan. Ročište je u utorak održano uz pojačane policijske snage na sudu i izvan njega.
Pročitajte i ovo
opsadno stanje
Žestoki prosvjedi diljem Rusije: Policija dosad privela više od tisuću ljudi
Posljednja dva tjedna simpatizeri Navaljnog izašli su na ulice širom Rusije tražeći njegovo puštanje na slobodu. Veliki broj prosvjednika uhićen je, a bilo je i ozlijeđenih u sukobu s policijom.
Pojavljivanje na sudu nazvao zastrašivanje Rusa
Navaljni je u Moskvu sletio 17. siječnja i odmah je uhićen. Navaljni je u utorak svoje pojavljivanje na moskovskom sudu ocijenio pokušajem "zastrašivanja milijuna Rusa" te se obrušio na Putina.
"Najvažnije je ovim procesom utjerati strah u kosti golemom broju ljudi. Zatvorimo jednog da bismo zastrašili milijune drugih", kazao je Navaljni.
Reagirala predsjednica Europske komisije
Na vijest o uhićenju i presudi reagirala je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
"Oštro osuđujem izricanje presude Alekseju Navaljnom. Pozivam Rusiju da ispuni svoje međunarodne obaveze i pusti ga odmah i bezuvjetno", napisala je na Twitteru.
Zapadne zemlje traže hitno oslobađanje
SAD, Europska unija, Velika Britanija, Francuska i Njemačka zatražile su od Moskve da odmah oslobodi Navaljnog, a američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da će se Washington koordinirati sa saveznicima.
Kremlj je osudio miješanje u unutarnja pitanja, a ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je pozive za oslobađanje Navaljnog.
"Ne miješajte se u unutarnja pitanja suverene zemlje. I savjetujemo da se svako bavi svojim problemima", rekla je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Traže hitno oslobađanje
SAD su izrazile duboku zabrinutost nakon osude, pozivajući na "hitno i bezuvjetno oslobađanje Navaljnog".
"Usko ćemo surađivati s našim saveznicima i partnerima kako bi Rusija odgovarala za nepoštivanje prava svojih građana", naveo je američki državni tajnik u priopćenju.
"Ponovo upućujemo poziv ruskoj vladi da odmah i bezuvjetno oslobodi Navaljnog, kao i stotine drugih ruskih građana nepravedno uhićenih posljednjih tjedana kada su koristili svoja prava na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja", dodao je.
Šef diplomacije Europske unije Josep Borrell pozvao je također na hitno oslobađanje Alekseja Navaljnog, rekavši da je presuda suprotna ruskim međunarodnim obvezama u vezi s pravnom državom i temeljnim slobodama.
Velika Britanija pozvala je na "trenutačno i bezuvjetno oslobađanje" Navaljnog, kao i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Litva i Latvija, članice EU-a, pozvala su Europsku uniju da odredi sankcije Rusiji zbog presude Navaljnom.