Alan Turing, matematičar zbog čijih se zasluga tijekom Drugog svjetskog rata smatra da je rat trajao dvije godine manje ovih je dana u Velikoj Britaniji dobio kraljevski oprost 59 godina nakon smrti, donosi Guardian.
Pročitajte i ovo
Hamburg odahnuo
Evakuirali tisuću ljudi, stao i željeznički promet: Uništili bombu iz 2. svjetskog rata
"Borci za slobodu"
Dodik veličao četnike, a onda američkog veleposlanika nazvao smradom
Turing je naime bio homoseksualac kojeg su 1952. godine optužili za nemoral nakon što je priznao da je u vezi s muškarcem i tada je kemijski kastriran.
VIDEO Drugi svjetski rat u 7 minuta
Zbog optužbi više nije mogao raditi za državne službe, poništeni su mu svi znanstveni radovi, te je otpušten. Dvije godine kasnije počinio je samoubojstvo tako što je pojeo jabuku zatrovanu cijanidom.
Turing je u Drugom svjetskom ratu imao ključnu ulogu u tajnom projektu britanske vlade i pokušavao je razotkriti tajni kod kojeg je koristila njemačka vojska.
Nijemci su preko stroja Enigma slali poruke svim svojim postrojbama koje su bombardirale Veliku Britaniju, a Turing je bio taj koji je uspio razbiti njemački kod. Od tog trenutka saveznici su znali svaku akciju njemačke vojske do kraja rata.
'Alan Turing bio je iznimna osoba briljantnog uma. Njegova uloga u razbijanju kodova Enigme bila je ključna što je u konačnici pomoglo da se rat ranije završi i spasi na tisuće života. Njegove zasluge zasjenile su optužbe za homoseksualnost, optužbe koje danas smatramo diskriminacijskim i nepravednima. Oprost kraljice je prava počast za ovog iznimnog znanstvenika', rekao je ministar pravosuđa Chris Grayling.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook