'Žarišta kršenja ljudskih prava u Darfuru, Zimbabveu, Gazi, Iraku i Mianmaru zahtijevaju hitnu akciju', izjavila je Irene Khan, glavna tajnica Amnesty Internationala pri objavljivanju Izvještaja Amnesty Internationala 2008.: Stanje ljudskih prava u svijetu.
Pročitajte i ovo
Neće se miješati u kineska posla
U Slovačkoj zabranjena manifestacija tijekom boravaka Hu Jintaoa
Amnesty uz godišnjicu Medvedeva
Ljudska prava nisu poboljšana
'Nepravda, nejednakost i nekažnjivost obilježja su današnjeg svijeta. Vlade moraju odmah djelovati kako bi premostile ponor koji zjapi između obećanja i njihovih ostvarenja', istaknula je.
Izvještaj Amnesty Internationala pokazuje da šezdeset godina nakon što je UN usvojio Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima ljudi još uvijek bivaju mučeni ili zlostavljani u najmanje 81 zemlji, suočeni s nepoštenim suđenjima u najmanje 54 zemlje, a nemaju slobodu govora u najmanje 77 zemalja.
'Godinu 2007. obilježila je nesposobnost zapadnjačkih vlada i neodlučnost ili nevoljkost novih sila da se pozabave nekom od najgorih kriza ljudskih prava u svijetu, od zamrznutih sukoba do rastućih nejednakosti koje utječu na milijune ljudi', rekla je Khan.
Amnesty International upozorio je u svom izvještaju da je najveća prijetnja budućnosti ljudskih prava nedostatak zajedničke vizije i kolektivnog upravljanja.
'Godina 2008. predstavlja jedinstvenu priliku da novi vođe koji dolaze na vlast i zemlje koje se pojavljuju na svjetskoj pozornici postave nove smjernice i odbace kratkovidne politike i prakse koje su posljednjih godina učinile svijet opasnijim i podijeljenim mjestom', izjavila je Khan.
Amnesty International pozvao je vlade da uspostave novu paradigmu kolektivnog upravljanja koji će se temeljiti na Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
'Najmoćniji trebaju služiti kao primjer', rekla je Khan.
U izvještaju se navodi da Kina mora ispuniti obećanja vezana za ljudska prava koja je dala kada je dobila organizaciju Olimpijskih igara i dozvoliti slobodu govora i tiska te ukinuti 'preodgoj radom'.
SAD moraju zatvoriti logor u Guantanamu i tajne centre zatočenja, suditi zatvorenicima u skladu sa standardima poštenog suđenja ili ih osloboditi i odlučno odbaciti mučenje i zlostavljanje.
Rusija mora pokazati veću toleranciju prema političkom neslaganju, a nikakvu prema nekažnjivosti za zloupotrebe ljudskih prava u Čečeniji.
EU mora istražiti sudjelovanje svojih članica u transportima osumnjičenika za terorizam i postaviti jednake standarde za ljudska prava za svoje članice kao i za ostale zemlje, stoji u izvještaju.
Khan je upozorila da su 'svjetski vođe u stanju poricanja, ali njihovo nedjelovanje ima visoku cijenu'.