Rusija je među prvima u četvrtak čestitala komunističkoj Kini 60. rođendan hvaleći njezine 'sjajne rezultate' i 'rast ugleda u svijetu', a mediji su uz opise blještavih proslava prenijeli i poneke kritičke osvrte te pritužbe.
Pročitajte i ovo
REPOVI KOMUNIZMA
Sud od europske zemlje traži brži povrat nacionalizirane imovine: Nije vraćeno vlasništvo niti dana dovoljna odšteta
zločin nad romima
Susjedi obilježavaju prvi Dan sjećanja na žrtve komunizma, javnost podijeljena: "Moramo više slaviti dan pobjede nad fašizmom"
Kineski je narod 'ostvario sjajne rezultate u gospodarsko-socijalnom razvoju', 'uspio u reformama i modernizaciji' i Kina je 'danas utjecajna sila koja pridonosi stabilnosti u svijetu', napisao je ruski predsjednik Dmitrij Medvedev kineskome kolegi Huu Jintaou. Ruski premijer Vladimir Putin, koji 12. listopada stiže u posjet Pekingu, u čestitki kolegi Wen Jiabaou pohvalio je 'goleme uspjehe' Narodne Republike Kine. Odnosi Kine s bivšim Sovjetskim Savezom bili su burni u prošlosti, no Rusija i Kina zbližile su se poslije raspada SSSR-a i solidarne su danas u nizu pitanja: Bliskom istoku, reformi UN-a i međunarodnih financijskih institucija te neširenju nuklearnog oružja.
Kinezi se pitaju: Koliko je potrošeno na smotru?
'Pokazali smo svijetu da smo jaki, ne samo u dobrome životnome standardu već je poboljšana i naša vojna snaga', citira agencija AP 79-godišnjeg umirovljenog frizera. Međutim u Kini je ojačala i svijest građana o trošenju novca poreznih obveznika, pa mali poduzetnik kritički pita na svome blogu 'Koliko je stotina milijuna potrošeno na vojnu smotru? Možete li to reći poreznim obveznicima? Nije li to medvjeđa usluga narodu? Jer u današnjoj Kini ima bezbroj mjesta gdje je novac potrebniji'. Geremie Barme, kineski znanstvenik na Nacionalnom australskom sveučilištu drži da je svrha vojne parade 'educirati, uzbuditi, ujediniti i zabaviti' i to je bila poruka vlasti za domaću javnost i svijet. Kina vojnu paradu organizira svakih 10 godina, a ova je bila posebno važna jer je 60 brojka koja igra veliku ulogu u kineskoj tradiciji zato što predstavlja čitav ljudski život, iako su vlasti težile izbjeći bilo kakvu aluziju na praznovjerje, piše agencija AP.
Strani novinari bili su nezadovoljni često kaotičnim uvjetima dodjele akreditacija za praćenje priredbi, piše agencija AFP u posebnom tekstu i prenosi da su neke televizijske ekipe dobile akreditacije za novinara, ali ne i za snimatelja. Klub stranih dopisnika u Kini zaprimio je niz pritužbi, prenosi AFP i dodaje da su strani dopisnici nerijetko bili i grubo udaljavani u pokušaju da snime pripreme za proslavu.
Reforma i otvaranje Kine jedino jamče njezin razvoj, kao i razvoj socijalizma i marksizma
Spektakl moći
Osam tisuća pripadnika kineske vojske i paravojnih snaga prodefiliralo je avenijom Chang'an (Vječni mir), do odredišta - Trga Tiananmen, dok su ih nadlijetali vojni zrakoplovi. Najbrojnija vojska u svijetu prvi je put javno pokazala novo oružje, poput interkontinentalnih balističkih raketa Dongfeng-31 A, koje mogu nositi nuklearne bojne glave i, kako tvrde stručnjaci, u stanju su dosegnuti udaljenost od 11.000 km, što znači i teritorij Sjedinjenih Država.
Tijekom vojne parade pred najvišim kineskim dužnosnicima prikazane su 52 vrste oružanih sustava, poput borbenih tenkova, protuzračnog topništva, bespilotnih letjelica, borbenih helikoptera, treće generacije borbenih zrakoplova tipa J-10 ili zrakoplova sa sustavima za razno uzbunjivanje, navodi AP. U govoru održanom pred Vratima nebeskog mira, gdje je Mao Zedong prije 60 godina udario temelje Narodnoj Republici Kini, aktualni kineski predsjednik Hu Jintao govorio je o ponovnom rođenju Kine.
Samo socijalizam može spasiti Kinu
'Socijalistička Kina, suočena s izazovima modernoga svijeta i budućnosti, čvrsto se drži na istoku. Razvoj i napredak nove Kine u proteklih 60 godina, dokaz je da samo socijalizam može spasiti Kinu i da samo reforma i otvaranje Kine mogu zajamčiti razvoj naše zemlje, socijalizma i marksizma', rekao je Ju Hintao. U doba ekonomske krize i unutarnjih napetosti, osobito nedavnih krvavih sukoba u sjeverozapadnoj pokrajini Xinjiangu ili prošle godine na Tibetu, kineski vođe svijetu žele prikazati jedinstvo i snagu zemlje, ocjenjuje Reuters.
U defileu je sudjelovalo najmanje 100.000 osoba, a posebno iznenađenje bile su vojnikinje odjevene u crvene, maslinasto zelene i kratke crvene suknje i bijele čizme. Zanimljivo je da su borbenim zrakoplovima koji su nadlijetali vojnu paradu također upravljale žene piloti. Sudionici mimohoda nosili su velike portrete raznih kineskih vođa od Mao Zedonga do Hu Jintaoa s parolama poput 'Živjela Maova misao', 'Poduprijeti teoriju Denga Xiaopinga' i 'Socijalizam je dobar'. Među brojnim sudionicima parade bili su i poznati kineski sportaši poput Liu Xiang i Li Ning koji su pozdravili okupljenu masu iz vozila posvećenog Olimpijskim igrama u Pekingu. Dolazak u središte Pekinga, grada u kojemu živi 17 milijuna stanovnika, zabranjen je već od srijede navečer, a pristup Trgu Tiananmen, imali su samo pozvani, među kojima i strani diplomati.
Zamjenik aktualnog čelnika bivše britanske kolonije Hong Konga, Donalda Tsanga koji je proslavi velike obljetnice nazočio u Pekingu, Wong Yan Lung je na svečanom obilježavanju u Hong Kongu izjavio kako je Kina pokretač globalnog ekonomskog rasta. "Globalni financijski tsunami ističe važnost Kine kao pokretača globalnog ekonomskog rasta te djeluje poput stabilizatora usred financijskih turbulencija u svijetu", kazao je Wong, dodavši kako je se svijet u posljednjih nekoliko godina 'divi kineskome narodu', osobito nakon organizacije Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u kineskoj prijestolnici, prenosi dpa. (Hina)