Sjedište vlasti je u 2014. išlo na remont. Zgrada je posljednji put i sveobuhvatno obnavljana nakon raketiranja u ratu. U potresu je pretrpjela oštećenja, dijelovi ureda su ispražnjeni. No, u ostalom dijelu Banskih dvora se radi.
Pročitajte i ovo
izjava nakon obilaska gradilišta
Plenković o državnim tajnicima: "On? Ne znam ništa o tome, osim da smo skupa išli u školu"
Dugo je trebalo
Zadnji dani života u kontejneru: Stanovnici Banovine napokon se vraćaju u svoje domove
"One trebaju konstrukcijsku obnovu, imaju zelenu naljepnicu i sigurne su za rad", kazala je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.
Natječaj za izvođača za Banske dvore i Hrvatski sabor je završen. Kinezi su najpovoljniji i sad se čeka odluka.
"Premještanje neke zgrade, bilo Sabora ili Vlade, su veliki logistički zahvati i za spremanje dokumentacije, namještaja i umjetnina", dodala je.
Prostora za preseljenje nema previše
Prostora za preseljenje nema previše. "Znamo da državne imovine nema u tom segmentu da vas čekaju tisuće kvadrata i vjerojatno će se ići u najam", kazala je Obuljen Koržinek.
Vlada od potresa zasjeda u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici. Rezervni Banski dvori mogli bi primiti i stotinjak zaposlenika. "Tu je 7000 kvadrata, ima puno dvorana. Ne znam tko će tu i hoće li ići u ovaj prostor, ali je ovaj prostor i pod režimom zaštite", istaknula je.
Za privremene Banske dvore mogla bi poslužiti i Kockica - nedavno obnovljena, ali u tom slučaju jedno ministarstvo mora van.
Zgrada je i spomenik kuture, a građena je za partiju, ima i veliku dvoranu koju sada koristi sud, ali i niz manjih dvorana za sastanke.
U igri je i zgrada u Novom Zagrebu. Trebala je biti Regionalni ured za poduzetništvo, a sada je godinama kuća duhova. Ima opremljene urede, konferencijske dvorane do uređenog parkića. Najbrže bi mogla postati premijerov novi uredi i ono najvažnije - u vlasništvu je države.
Hrvatski sabor ozbiljno stradao
Hrvatski sabor u potresu je ozbiljno stradao. "Ne izgleda dobro jedan dio zgrade na višim katovima. Došlo je do ozbiljnih pucanja zidova", kazao je u utorak predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Hrvatski sabor sanirao je dio zgrade, ali i oni trebaju novu lokaciju kad se isele.
"Ne znam o kojim su zgradama oni razmišljali, ali kad zgrada ode u postupak obnove, normalno da će se seliti. Može se raditi fazna obnova, ali za Sabor to nije moguće i morat će se seliti", navodi Obuljen koržinek.
Traga se za nekoliko lokacija
Hrvatski sabor treba 150 ureda u dvorana za sastanke. Ni zgrada INA-e im ne bi bila dovoljna. A ona je sada i zauzeta.
Traga se za nekoliko lokacija, no izbor nije velik. Ne treba začuditi da zastupnici završe u poslovnim tornjevima. "To traje godinama, da - godinama", rekla je Obuljen Koržinek.
Političari idu na nekoliko godina u rezervne urede, a građevinari postaju vladari Markova trga. A i na Zrinjevcu slijedi velika selidba. Stotinjak zaposlenika uskoro će na novu lokaciju dok se sjedište diplomacije ne obnovi.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr