Stručnjaci upozoravaju: Djeca koja su tijekom epidemije završila u bolnici odvojena su od roditelja, što može izazvati još jednu bolest
Piše Mato Barišić,
01. svibnja 2020. @ 08:13
Zbog koronavirusa rodilje su na porođaju bez pratnje, a djeci koja su hospitalizirana ne smije se u posjet. Rodilje su zbog toga očajne, a roditelji pod stresom. Udruge upozoravaju da je to protivno svim konvencijama o pravima djece, a stručnjaci tvrde da odvajanje male djece od roditelja tijekom liječenja izaziva dodatnu bolest – hospitalizam.
Podijelite
Zbog konvulzija Jelenina je osam mjeseci stara djevojčica završila sama u bolnici. Izbora, kaže, nije bilo.
"To je za nju sigurno bio šo jer je ona sigurno zaspala u mojim rukama, a probudila se u nepoznatom okruženju, sama u krevetiću i sobi jer je imala temperaturu", rekla je Jelena Ferin.
Zbog mjera nacionalnog kriznog stožera, majci je zabranjen pristup. Stručnjaci tvrde da odvajati tako malu i bolesnu djecu od roditelja ima teške posljedice.
"To što djeca dobivaju je nova bolest jer zbog jedne su bolesti su u bolnici, a dobivaju hospitalizam", rekao je pedijatar i neonatolog Milan Stanojević.
Stanje je to koje doktor Stanojević dijeli u tri faze. U prvoj se javlja prosvjed zbog odvajanja, u drugoj potom strah, a na kraju indiferentnost. Udruzi Roda javlja se sve više roditelja s istim problemom.
"Priče su im strašne: od onih koji su ostavili dijete od osam mjeseci do dvije godine same na odjelu u plaču i suzama", rekla je Daniela Drandić iz Udruge Roda.
Javljaju se i rodilje kojima je onemogućeno da s pratnjom prođu porođaj.
"Pratnja na porodu i je inače veliki problem i različito se regulira, a sada je još gore. Niti u jednom rodilištu ne mogu s pratnjom", rekla je Drandić.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da su odluke o ovom pitanju prepuštene zdravstvenim ustanovama, ali da članovi Nacionalnog kriznog stožera razmišljaju da se omoguće posjeti majkama. Doktor Stanojević je rekao da Stožer treba "razmišljati o tome kolika je štetnost u odnosu na korist, osobito kada je u pitanju dugoročna šteta".
Jelena Ferin je informacije mogla dobiti u bilo koje doba dana ili noći. Osoblje je, kaže, bilo divno, ali je kontakt s djetetom bio nikakav.
"Kad je vidjela mene i tatu i seku blizanku, nije nas prepoznala. Gledala je prema sestrama i nije bila povjerljiva prema nama. Nije znala tko smo i po što smo došli", ispričala je.
U Rodi kažu da, umjesto da se u kriznim vremenima trudnicama, rodiljama, djeci i roditeljima omogući više podrške, kod nas se događa upravo suprotno. Ministar za sada konkretan odgovor nema i sve ostaje na razmišljanju.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.