Bosonog i plavokos, švedski ambasador Joachim Bergstrom neobična je pojava u glavnom gradu Sjeverne Koreje Pjongjangu dok vježba položaje iz joge na nekim od znamenitih mjesta sjevernokorejske prijestolnice.
Pročitajte i ovo
KONTROVERZNI PRISTUP
Mnoge europske zemlje bilježe porast broja slučajeva zaraze koronom, ali jedna koju su donedavno svi kritizirali sada bilježi sjajne rezultate
ipak ima brojnih kritičara
Posebni izaslanik WHO-a za koronu: ''Sve bi se zemlje trebale ugledati na švedski model''
Bergstrom je jedan od rijetkih zapadnih diplomata koji nije otišao iz Sjeverne Koreje kada je počela koronakriza, a oslanja se na jogu kako bi prevladao sve dublji osjećaj izolacije.
On je u toj zemlji kao veleposlanik od rujna 2019., došao je pripremljen vježbati asane kao način da ostane zdrav, fizički i mentalno, u zemlji u kojoj su stranci pod stalnom prismotrom.
No osjećaj izoliranosti produbio se kada se u siječnju koronavirus počeo širiti po susjednoj Kini, zbog čega je Sjeverna Koreja zatvorila granice, otkazala većinu letova i željezničkih usluga te poslala strance na mjesec dana u karantenu.
Sjeverna Koreja kaže da nema nijedan slučaj koronavirusa.
Neke strane delegacije organizirale su privremeni odlazak, uključujući one iz Njemačke, Francuske i Britanije, dok su drugi ostali zaključani u zemlji koja je naglo zatvorila granice.
Bergstrom je ostao i vodi povremene satove joge za međunarodne diplomate i humanitarne djelatnike.
Stranci su početkom ožujka dobili dopuštenje da izađu iz domova, ali su i dalje suočeni s restrikcijama putovanja i kretanja po gradu, kaže on.
Povremeno, priča Bergstrom, vježba jogu po parkovima i na drugim javnim mjestima, a prolaznici su znatiželjni i prijateljski nastrojeni.
"Povezivanje, makar i tako periferno - kroz njihove osmjehe ili njihov međusobni razgovor o mojem vježbanju - iskustvo je koje me čini zadovoljnim".
Na društvenim mrežama objavio je fotografije u joga položajima ispred nekih znamenitosti Pjongjanga, a za jogu kaže da mu daje nešto na što se može osloniti u vremenima nestanka struje, manjka vode, ograničene komunikacije, a sada i lockdowna.