Prvi je slučaj prijavljen u Kini početkom siječnja i do početka svibnja broj zaraženih je skočio na četiri milijuna. Međutim, trebalo je samo pet tjedana da se brojka udvostruči na osam milijuna slučajeva. Više od 434.000 ljudi je preminulo diljem svijeta, a ta se brojka udvostručila u samo sedam tjedana.
Pročitajte i ovo
Manja izloženost ucjenama
NATO-ov admiral poručio poslovnim ljudima: "Pripremite ratni scenarij"
Primijetili su, kažu
SAD optužuju Kinu da sve više usvaja ruske tehnike dezinformiranja
Sjedinjene Države i dalje vode u svijetu po broju zaraženih s otprilike dva milijuna, odnosno 25 posto svih prijavljenih slučajeva te 116.000 smrtnih slučajeva. Međutim, epidemija najbrže raste u Latinskoj Americi, koja sada čini 21 posto svih slučajeva.
Ublažavanje mjera
Broj umrlih u Brazilu od koronavirusa porastao je na gotovo 44.000, prema podacima ministarstva zdravstva, čime je Brazil skočio na drugo mjesto, dok je zaraženih oko 900.000. Međutim, vjeruje se kako su brojke u najvećoj zemlju Južne Amerike daleko veće zbog nedostatka široko rasprostranjenog ispitivanja.
Unatoč ozbiljnosti epidemije, mnoge brazilske države i gradovi započeli su ublažavanje pravila socijalne distancije posljednjih tjedana uslijed sve jačeg umora javnosti i opetovanih zahtjeva predsjednika Jaira Bolsonara da se ekonomija pokrene.
Virus ponovno u Kini
U ponedjeljak je Mike Ryan, stručnjak Svjetske zdravstvene organizacije za izvanredne situacije, rekao da Latinska Amerika ostaje razlog za zabrinutost. "Brazil se ne može izdvojiti u Americi. Postoje mnoge druge države poput Meksika, Čilea i drugih, koje su imale značajan broj slučajeva i nastavljaju s porastom epidemije", rekao je. "Opisao bih situaciju u Srednjoj i Južnoj Americi kao zabrinjavajuću."
Meksiko je prešao preko 150.000 potvrđenih slučajeva koronavirusa i 17.580 smrtnih slučajeva.
Kina se također bori sa ponovnom pojavom virusa. "Kina je prošli tjedan prijavila novo izbijanje u Pekingu, nakon više od 50 dana bez ikakvih slučajeva u tom gradu. Sada je potvrđeno više od 100 slučajeva", rekao je generalni direktor WHO, Tedros Ghebreyes. Kina je u utorak izvijestila o 40 novih slučajeva koronavirusa, dok Peking uvodi stroge mjere kako bi suzbili novi val.
Zaraza povezana s tržnicom?
Dvadeset i sedam novih slučajeva potvrđeno je u Pekingu, priopćile su zdravstvene vlasti. Napori u svrhu sprečavanja drugog vala virusa intenzivirani su nakon što je zabilježen klaster zaraza povezan s veletržnicom Xinfadi u pekinškom okrugu Fengtai u subotu.
Veletržnica Xinfadi 20 puta je veća od one u Wuhanu iz koje je krenula pandemija i na njoj se preprodaju tisuće tona hrane.
U 29 četvrti diljem grada uvedene su stroge kontrole i 24-satni nadzor te se provjeravaju osobe koje u njih ulaze ili izlaze.
Na sastanku u ponedjeljak pekinška radna skupina za prevenciju epidemije naglasila je potrebu stavljanja tržnice i susjednih četvrti pod karantenu te praćenja i testiranja stanovnika uz izricanje zabrane "visokorizičnim" pojedincima da napuste grad. Također je istaknuta važnost nošenja zaštitne maske u javnom prijevozu, izvijestio je list Beijing Daily. Škole i vrtići u neposrednoj blizini tržnice su zatvoreni.