Do sada je najveći broj novih zaraza u jednom danu bio zabilježen 15. rujna, kad je potvrđeno 123 novooboljelih, uz 3123 provedena testa.
Pročitajte i ovo
DOGOVORILI SE S CRKVOM
Brojke im opasno rastu: Susjedi će za Veliku Gospu građane cijepiti i ispred većih crkava te na hodočašćima
Promjena taktike
Ukidaju besplatno testiranje na COVID: "Zašto bi oni koji su se cijepili plaćali testiranje onima koji se cijepiti ne žele?"
Zbog velikog porasta broja novozaraženih u posljednja dva tjedna Sloveniju je na listu epidemiološki nesigurnih destinacija stavila vlada Velike Britanije, nakon što su to prethodnih dana već učinile Norveška, Švedska, Litva i Estonija, objavili su u petak slovenski mediji.
Broj aktivnih slučajeva zaraze u Sloveniji trenutačno je 1116, od 4195 ukupno potvrđenih zaraza zabilježenih od početka epidemije, objavilo je u petak ministarstvo zdravstva.
U bolnicama je 67 oboljelih od COVID-19, što je sedam više nego prethodni dan, a među njima ih je 11 na intenzivnom liječenju. Zabilježena su četiri nova smrtna slučaja, pa se broj preminulih povećao na 138.
Budući da se za smirivanje epidemiološkog stanja idućih desetak dana smatra kritičnim, vlada Janeza Janše od subote uvodi obvezno nošenje maski na javnim prostorima poput tržnica, ali i u učionicama te fakultetskim dvoranama.
Vlada također razmišlja o mogućem ograničavanju dopuštenog druženja ljudi na najviše šest osoba. Uz to, od idućeg će se tjedna rad gostionica, klubova i drugih lokala ograničiti, pa će oni smjeti raditi najduže do 22 sata, a neka ograničenja predviđaju se i za rad trgovina, najavljuju mediji.
S druge strane, vlada poziva stanovništvo na odgovornost i dosljedno pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera - držanje potrebne distance, higijenu ruku i kašlja te izbjegavanje privatnih druženja izvan obiteljskog kruga, kao što su rođendanske i druge proslave.
Kako bi se smanjila mogućnost širenja zaraze u radnim sredinama, vlada Janeza Janše pozvala je u četvrtak poslodavce da svim zaposlenima prilikom dolaska na posao mjere temperaturu i tako omoguće siguran rad, za što su zakonski odgovorni, te da u dogovoru s liječnicima medicine rada definiraju stupanj rizika zaraze u svojim prostorima i tome preventivno prilagode način i vrijeme rada.