Više od 12.000 preminulih. Po toj statistici Hrvatska je u svjetskom vrhu.
Pročitajte i ovo
u europskoj zemlji
Isplaćena prva odšteta za smrt od posljedica cjepiva protiv korone: "To nije dovoljno"
Zasad bez ocjene
Čekaju se nalazi obdukcije i drugih analiza u slučaju smrti 33-godišnjaka koji je cijepljen AstraZenecom
"Jedan od razloga je niska cijepljenost, drugi razlog su blage mjere, više je faktora, ali onaj koji izravno utječe je upravo razina cijepljenosti jedne države", objašnjava Krešimir Luetić.
Jer po cijepljenju su samo četiri europske zemlje gore od nas. Kada se gleda broj umrlih na milijun stanovnika, situacija je ovakva. Peru je zemlja s najviše umrlih prema broju stanovnika. Slijedi Bugarska, BiH, a Hrvatska je na visokom desetom mjestu. Udruga pacijenata upozorava - Hrvatska bilježi povećan broj smrtnosti, a velike razlike postoje i među bolnicama.
"To je zabrinjavajući podatak jer se postavlja pitanje liječe li se svi pacijenti optimalno u odnosu na najnovije smjernice i mogu li se protokoli slijediti u bolnicama gdje nedostaje liječnika, gdje nedostaje specijalista koji mogu liječiti COVID pacijente. I brine nas podatak koji smo dobili od liječnika da se ne provodi najbolji način liječenja i da se ne slijede protokoli", istaknula je pak Jasna Karačić.
Podaci po bolnicama su šaroliki. Primjerice, KBC Rijeka ima postotak smrtnosti na respiratoru od 43 posto, Dubrovnik 73. Bolnički liječnici su jasni.
"Velik dio te krivice nosi politika i krizni stožer RH, koji su u počecima imali dobre ideje da bi se zapravo s vremenom isprostituirali kako je politici to bilo potrebno", zaključila je Ivana Šmid, predsjednica HUBOL-a, u razgovoru s reporterkom Martinom Bolšec Oblak.
Kakva je smrtnost po bolnicama, pitali smo i ministarstvo zdravstva. Ali odgovor nismo dobili.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr