Evo što pokazuje statistika New York Timesa koji prikuplja podatke Svjetske zdravstvene organizacije, Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti te lokalnih stožera.
Pročitajte i ovo
Prvi koraci
Jedna europska država bori se sa sve više zaraženih, na sastanku će biti odlučeno o obaveznom nošenju maski: ''Zaštita je nužna''
JN.1
Dobro proučite! Ovih osam simptoma povezuje se s novom varijantom koronavirusa
Prema broju zaraženih, Hrvatska je četvrta u svijetu u posljednjih sedam dana po broju zaraženih na 100.000 stanovnika s prosjekom od 89,2.
Ispred nas su Gruzija, Srbija i Litva, dok u najgorih 10 niz nastavljaju Luksemburg, Crna Gora, Slovenija, SAD, San Marino i Švedska.
Isto istraživanje prati i broj umrlih u posljednjih sedam dana. I tu smo četvrti u svijetu. U posljednjih tjedan dana prosječno nam umire 66,6 bolesnika, što je 1,6 na 100 tisuća stanovnika.
Najgore stanje je u Sloveniji, Bugarskoj i BiH. A iza nas u najgorih 5 je i Mađarska.
Do danas je testirano više od 888.000 ljudi. Toliko ih približno živi u Zagrebu. Zabilježeno je ukupno 177.358 slučajeva zaraze koronavirusom. To je otprilike grad veličine Splita.
Aktivno je 22.769 slučajeva. Toliko ljudi živi u Kutini.
U samoizolaciji su 54.042 osobe, što je grad veličine Karlovca.
Do sada je s dijagnozom koronavirusa umrlo 2705 osoba. To je približno kao 54 međugradska autobusa, 1,5 kapacitet je koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog ili 3 i pol puta kapacitet HNK-a Zagreb.
Broj zaraženih prošli se tjedan udvostručio u odnosu na tjedan prije - od 30. studenog do 6. prosinca. Tada je ukupan broj zaraženih bio veći za 3,7 posto, dok je prošli tjedan završio s povećanjem od 7,5 posto ukupnog broja zaraženih u tjedan dana.
Taj trend preslikao se i na incidenciju zaraženih u zemlji. Hrvatska je s 1196 slučajeva na 100.000 stanovnika u tom omjeru prva u Europskoj uniji. No nije u cijeloj državi isto stanje.
Gotovo dvostruko veću incidenciju od nacionalnog prosjeka ima Međimurska županija s čak 2132 zaražena na 100.000 stanovnika. Najbolje su Dubrovačko-neretvanska i Istarska koje imaju manje ili oko polovice nacionalnog prosjeka.
Ministar Vili Beroš danas je otkrio kakva je situacija u bolnicama.
Uspoređujemo dva tjedna, onaj od 19. do 25. listopada, bez strogih mjera, i posljednji tjedan s mjerama.
Broj hospitaliziranih u ukupnom broju zaraženih povećao se za 1,5 posto. Na respiratoru je 0,3 posto više pacijenata, a smrtnost je veća za više od 1 posto.
Ovako to izgleda u hrvatskim bolnicama. Slobodno je manje od četvrtine za sada planiranih kreveta. Popunjenost je 76,5 posto.
Od svih respiratora predviđenih za COVID pacijente, izvijestio je ministar Beroš, popunjeno je 57,32 posto.
A ovako to izgleda na terenu: u KB-u Dubrava, kao središnjem respiracijskom centru, hospitalizirana su 472 pacijenta, na respiratoru je 71, što je 15 posto.
U Varaždinu, gdje je tjednima najkritičnije, u bolnicama se liječi 268 pacijenata. 20 ih je na respiratoru. Osijek ima veliko opterećenje respiratora - 41 bolesnik treba ih za disanje, a u bolnicama je 197 osoba.
U Splitu se liječi 206 pacijenata, a 16 ih je na respiratoru. Među opterećenijima, ministar je izdvojio i Kliniku Fran Mihaljević, KBC Rijeka te Županijsku bolnicu Čakovec.
Za kraj, recimo i da je 1430 zdravstvenih djelatnika zaraženo, dok ih je u samoizolaciji 807.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr