U Zagrebu je mlade medvjede dočekala nova nastamba, u kojoj će imati visoku kvalitetu života. Ta nastamba, koja je dio Interpretacijskog centra zaštićene faune Hrvatske, medvjedima omogućuje život nalik onome u prirodi. Uz unutarnju nastambu medvjedima je na raspolaganju i prostrana vanjska nastamba s tekućom vodom.
Pročitajte i ovo
Azijski mrki medvjed
Mrki medvjed koji je preživio rat u Ukrajini pronašao novi dom
na oporavku u ZOO-u
Veličanstvena zaštićena ptica zalutala na - zagrebačku obilaznicu. Neizvjesno je hoće li se oporaviti, ali jedna je stvar dobar znak
Ti europski smeđi medvjedi, koji su kao mladunčad ostali bez majke, odrasli su u oporavilištu za divlje životinje zoološkog vrta u Bojnicama. Sada imaju četiri i pol godine.
"Medvjedići koji ostanu siročad u prvim mjesecima života ne bi preživjeli bez pomoći ljudi, tj. dohranjivanja, no zbog njihova navikavanja na ljude nije ih moguće vratiti u prirodu. Naš zoološki vrt dobro poznaje takve priče. Ovdje je čitav svoj život provela Eta, a nekoliko smo mjeseci u oporavilištu othranjivali i medvjedića Matiju, koji sada živi u utočištu za medvjede u Kuterevu.
Medvjedi iz Slovačke lijepo se privikavaju na život u Hrvatskoj. O njima se brine velika skupina stručnjaka - od zoologa preko veterinara i nutricionista do timaritelja", kazao je Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta Grada Zagreba.
Kod europskih smeđih medvjeda mužjaci su veći od ženki. Ta je razlika uočljiva i kod Kvetine i njezina brata.
"Kvetina je tamnija i manja od Alberta. Razlikuju se izgledom, ali i karakterom. Albert je miran, a njegova sestra obožava biti u središtu pozornosti. Kada bismo ih doživljavali kao ljude, Albert bi bio samozatajan alternativac, a Kvetina zvijezda TikToka.
Unatoč razlikama jako se lijepo slažu. Imaju isti ukus kad je hrana u pitanju. Obožavaju indijske oraščiće i sušene marelice. Sretni su što je jesen topla, pa u travi pronalaze tratinčice i posljednje ovogodišnje jagode mjesečarke", kazala je Dijana Beneta, kuratorica za sisavce Zoološkog vrta Grada Zagreba.