Diljem svijeta u nedjelju se obilježava Dan žena. Više od jednog stoljeća, na osmi ožujka slave se postignuća pripadnica ljepšeg spola. Napredak je značajan, ali mnogi će reći, još uvijek nedovoljan. Čak i u Europskoj uniji. A gdje je tu Hrvatska?
Žene su obrazovanije, ali s manje profesionalnih prilika i nižim plaćama
Pročitajte i ovo
"Svako misto svoj Advent ima"
Gradovi se spremaju za najblještavije doba godine: Jedan najavljuje veliku novost
sindikalne akcije
Škola tek počela, a prosvjetari prijete prosvjedima, nezadovoljni koeficijentom, položajem: "Kao da u politiku ulaze loši đaci, koji se onda osvećuju"
Istraživanje Eurostata pokazuje kako u Europskoj uniji na 100 muškaraca diplomira 121 žena, dakle 21 više. U Poljskoj na 100 muškaraca diplomira 149, a u Grčkoj 96 žena. Hrvatska je u sredini, ali iznad europskog prosjeka. Kod nas na stotinu muškaraca diplomira 130 žena.
Najviše Europljanki uči za učiteljice, odgojiteljice, liječnice i medicinske sestre. Najmanje je inženjerki.
I nogometaši mogu biti romantični!
Jednom kada izađu na tržište rada, gdje god da se u Europi zaposlile, imat će manju plaću od svojih muških kolega. Žene u Europskoj uniji u prosjeku imaju 16 posto manje plaće. Najbolja situacija je u Sloveniji, gdje je razlika u plaćama oko tri posto. Znači, ako muškarac ima plaću od 100 kuna, žena će imati 97.
I Hrvatska je u gornjem dijelu ove ljestvice. Žene kod nas imaju oko sedam posto manju plaću. Najlošiji je omjer u Estoniji, gdje muškarci imaju gotovo 30 posto veće plaće.
Situacija je neravnopravna i kada govorimo o upravljačkim radnim mjestima. Svaka dva od tri europska menadžera su - muškarci. Najmanje je menadžerica u Luksemburgu, svega 16 posto.
Situacija je potpuno obrnuta kada je riječ o javnim službama, trgovini i uslužnim djelatnostima. U ovim sektorima, čak dvije trećine zaposlenika su žene.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook