Domaći kulen i ostale delicije od domaćih svinja na imanju Vlade Mandića, svinjogojca iz Retkovaca, bit će i sljedeće godine.
Njegov plan je klati oko 12.12. četiri "bravca", a na stari običaj svinjokolje pozvao je i ekipu Dnevnika Nove TV. Vlado je bez brige jer afrička svinjska kuga nije ušla u njegovo dvorište i svinjac.
"Sačuvao sam svinje, bilo je sve kako treba." izjavio je ponosno Vlado za Dnevnik Nove TV.
Njegove sreće nisu bili drugi svinjogojci
"Mi smo Slavonci, mi idemo glavom kroz zid, ako treba mi ćemo kupiti", kaže Zlatko iz Stitara. U svinjcima drži junice, bikove i konje. Do svinja neće biti lako doći, jer potražnja je veća od ponude.
"Ministra ću nagraditi s 5000 eura ako za ovaj Božić bude uspio naći u gradu Otoku, iz kojega je ministar, ako nađe prase. Ja ga nagrađujem s 5000 eura", oštar je Antun Golubović iz Odjela za svinjogojstvo.
Priču o problemima svinjogojaca pogledajte u videoprilogu novinarke Dnevnika Nove TV Marine Bešić Đukarić.
Državni inspektorat u svojem odgovoru koji tvrdi kako se svinje nisu vratile zato što većina svinjogojaca još nije unaprijedila svoje objekte i udovoljila svim uvjetima koje bi trebali. Napominju i kako zahtjeve rješavaju u roku 7 do 10 dana iako se na terenu stječe dojam da sve stoji.
Odgovor DIRH-a prenosimo u cijelosti.
Ukratko:
Na području Vukovarsko-srijemske županije na objektima koji su bili pozitivni na ASK u 2023.godini do sada je od strane veterinarske inspekcije Državnog inspektorata obavljeno:
- 515 kontrola provedbe završne dezinfekcije;
- Repopulacija izvršena na 472 objekata
- ukupno 113 objekata uopće nije pripremljeno za provedbu završne dezinfekcije
- Svi objekti na kojima je izvršena provedba završne dezinfekcije i kontrola od strane veterinarske inspekcije Državnog inspektorata, a koji ne udovoljavaju uvjetima za repopulaciju na zapisnik su dobili uputu što moraju unaprijediti na svom objektu te da nakon toga mogu podnijeti zahtjev za repopulaciju što je ukupno 153 objekta
- Za 477 objekata veterinarska inspekcija čeka podatke od strane ovlaštenih veterinarskih organizacija o provedbi završne dezinfekcije
- u zoni ograničenja III (Vukovarsko-srijemske županije) svi zaprimljeni zahtjevi za repopulaciju se rješavaju u roku 7-10 dana
Do danas je na području RH veterinarska inspekcija Državnog inspektorata provela 4.162 nadzora na objektima koji su podnijeli Zahtjev za repopulacijom (prije su bili u kategoriji 0,1 i 2 i nisu zadovoljavali uvjete biosigurnosti) i izdala rješenja o repopulaciji te kontrole izvršenja rješenja obavljaju se po zahtjevu posjednika odnosno po dopremi svinja, a nadzor ovisi o terminu same dopreme svinja na objekt.
Prošireno:
Kronologija provedbe mjera za sprečavanje širenja i suzbijanja bolesti afričke svinjske kuge na području Republike Hrvatske
1. Dana 23.06.2023.godine na 2 objekta provedena službena kontrola radi postavljanja sumnje na bolest i objekti stavljeni pod službeni nadzor do dobivanja rezultata;
2. Dana 26.06.2023.godine zaprimljeni pozitivni nalazi za prva dva sumnjiva objekta nakon čega počinje suzbijanje bolesti od strane veterinarske inspekcije Državnog inspektorat
3. Od 26.06.2023.godine do 01.12.2023.godine na području Vukovarsko-srijemske županije sveukupno je bilo 1.105 objekata, na području Brodsko-posavske županije 6 objekata i na području Osječko-baranjske županije 13 objekata, a na kojima je provedena eutanazija svinja radi potvrde bolesti prilikom čega veterinarski inspektor sastavlja zapisnik u kojem prikuplja podatke vezane za objekt s usmenim rješenje u kojem naređuje:
a) usmrćivanje,
b) zbrinjavanje lešina,
c) zabranu iznosa hrane za životinje i gnoja i/ili gnojevke s objekta,
d) preliminarnu dezinfekciju (svih prostora, predmeta i opreme koja je bila u dodiru s pozitivnim svinjama)
e) čišćenje, pranje svih prostora i opreme
f) te završnu dezinfekciju prostora, predmeta i opreme koja se provodi na očišćenim i opranim površinama i to dva puta u razmakom od 7 dana u kojem vremenu subjekt mora ponovno oprati svoj objekt kojemu dolazi ovlaštena veterinarska organizacija to obaviti. – sve po završetku kontrolira veterinarska inspekcija
Odmah nakon usmrćivanja veterinarski inspektor provodi i prvu kontrolu izvršenja rješenja. Sveukupno u sve tri županije bilo je 1.124 izbijanja bolesti i na svim objektima je proveden inspekcijski nadzor, sastavljen zapisnik sa usmenim rješenjem i prva kontrola izvršenja rješenja svih gore navedenih točaka osim završne dezinfekcije, a koje su se provele.
Znači učinjeno je: 1.124 zapisnika s usmenim rješenjem i 1.124 zapisnika kontrole izvršenja rješenja provedenih mjera.
4. Osim navedenoga veterinarska inspekcija je koordinirala i otpremu zdravih svinja na usmrćivanje u klaonicu s objekata koji nisu zadovoljavali uvjete biosigurosti (objekti kategorije 0, 1 i/ili 2) za što su se subjekti izjasnili prilikom provedbe popisa objekata. Na području Vukovarsko-srijemske županije s 943 objekta su odvezene svinje u klaonicu na usmrćivanje, a s područja Brodsko-posavske županije s 29 objekata. Utovar svinja se provodio isključivo pod nadzorom veterinarskog inspektora koji je tom prilikom sastavljao zapisnik s usmenim rješenjem. Na području Osječko-baranjske županije na objektima koji nisu udovoljavali uvjetima biosigurnosti svinje su usmrćene na ukupno 14 objekata.
Znači učinjeno je: 972 zapisnika s usmenim rješenjem provedeno vezano za utovar svinja na prijevozno sredstvo radi usmrćivanja na klaonici od čega je 14 zapisnika sa usmenim rješenjem o usmrćivanju svinja na objektu i 14 zapisnika o izvršenju rješenja (kod ovih usmrćivanja se ne provodi završna dezinfekcija jer svinje nisu bolesne)
5. U razdoblju od 1.12.2023. godine do 15.02.2024. godine provedeno je ukupno 1.687 nadzora kontrole ponovnog punjenja objekata na kojima je provedena eutanazija ili su svinje zaklane u objektima radi neudovoljavanja uvjetima biosigurnoti prilikom koje je sastavljen zapisnik. Na četiri objekta su zatečene svinje te je izdano rješenje o usmrćivanju svinja te zapisnik o kontroli izvršenje rješenja i Obavezni prekršajni nalozi.
Znači učinjeno je: 1.687 zapisnika vezano za kontrolu ponovnog punjenja objekata te 4 zapisnika s usmenim rješenjem o usmrćivanju i 4 zapisnika o kontroli izvršenja rješenja
6. Na području Brodsko-posavske i Osječko- baranjske županije završna dezinfekcija je provedena na svim objektima na kojima su svinje usmrćene ukupno 19 objekata. Dok je na području Vukovarsko-srijemske županije na objektima koji su bili pozitivni na ASK u 2023.godini do sada je od strane veterinarske inspekcije izvršeno 515 kontrola provedbe završne dezinfekcije. Prema dostavljenim informacijama od strane ovlaštenih veterinarskih organizacija 113 objekata uopće nije pripremljeno za provedbu završne dezinfekcije i ista nije izvršena (subjekti nisu objekte oprali ili su uselili druge vrste životinja ili su prostor iskoristili u druge svrhe-pospremili drva).
Za 477 objekata veterinarska inspekcija čeka podatke od strane ovlaštene veterinarske organizacije o vremenu provedbe završne dezinfekcije (ti subjekti još moraju očistiti i oprati svoje objekte).
Za 19 zapisnika OBŽ i BPŽ te 515 zapisnika o provedbi završne dezinfekcije VSŽ veterinarska inspekcija je provela u razdoblju od 1.04.2024. godine do danas prilikom čega se na zapisnik subjektu daje uputa što treba unaprijediti na svom objektu da bi isti udovoljio zahtjevima vezanim za biosigurnosne mjere.
Napominjemo, da je od 1.105 objekata u VSŽ na kojima je potvrđena bolest ASK njih samo 49 su bili objekti koji su imali dodijeljenu kategoriju 3 u odnosu na biosigurnost dok su svi ostali zajedno sa objektima sa kojih su svinje odvezene na klaonicu na klanje bili objekti kategorije 0,1 i/ili 2 koji NISU udovoljavali uvjetima biosigurnosti – da bi objekti dobili Rješenje o repopulaciji PRVO MORAJU UNAPRIJEDITI SVOJ OBJEKT DA U POTPUNOSTI UDOVOLJAVA SVIM BIOSIGURNOSNIM UVJETIMA što velika većina njih nije još učinila.
7. Nakon što subjekt unaprijedi svoj objekt ili ako je objekt kategorije 3 subjekt podnosi Zahtjev za repopulacijom na propisanom obrascu, a temeljem Naredbe o ASK.
Ukupno je izdano više od 400 rješenja o Repopulaciji (zajedno i objekt na kojima je bila bolest i objekti koji su bili prazni i nisu udovoljavali kategorijom) od čega 150 rješenja se odnosi na objekte koji su bili kategorije 0,1 ili 2 i koji su unaprijeđeni te je veterinarska inspekcija u svojem nadzoru utvrdila da isti udovoljava uvjetima biosigurnosti.
Ostali broj rješenja se odnosi na objekte koji su bili kategorije 3 ili na objekte koji prije nisu držali svinje, a sada su odlučili da žele.
Procedura punjenja objekta koji je bio pozitivan na bolest ASK je da nakon što se provede završna dezinfekcija i kontrola završne dezinfekcije te podnese zahtjev za repopulacijom, veterinarska inspekcija Državnog inspektorata mora provesti službenu kontrolu radi utvrđivanja uvjeta i ako sve odgovara tek onda se izdaje Rješenje o repopulaciji.
Nakon navedenog posjednik može dopremiti svinje te nakon boravka na objektu više od 21 dan, a prije 30 dana boravka, ovlašteni veterinar iz ovlaštene veterinarske organizacije provodi vađenje krvi radi serološkog pretraživanja i tek po zaprimanju negativnog nalaza veterinarski inspektor Državnog inspektorata provodi kontrolu izvršenja rješenja i ukida sve mjere koje se moraju provesti na objektu radi suzbijanja bolesti.
Na objektima koji nisu bili pozitivni na ASK nakon provedene službene kontrole o utvrđivanju uvjeta i izdavanja rješenja o dopremi svinja, nakon njihove dopreme i protoka vremena od 30 dana veterinarski inspektor Državnog inspektorata mora provesti kontrolu izvršenja rješenja kada utvrđuje da li se biosigurnosne mjere provode kao i druge uvjete (dokumentacija, evidencije, označavanje i sve drugo propisano zakonom).
U zoni ograničenja III ()Vukovarsko – srijemska županija) svi zaprimljeni zahtjevi za repopulaciju se rješavaju u roku od 7 do maksimalno 10 dana.
Prema Naredbi o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj (NN 88/24,108/24) vezano za dodatne odredbe za područja pod ograničenjem zbog pojave ASK u napominjemo kako slijedi:
- u članku 2. stavak 5. određeno je da na objekte smještene u zoni ograničenja I, II ili III, koji su prije stupanja na snagu ove Naredbe bili kategorizirani u kategoriju 0, 1 i 2 i koji su ispražnjeni zbog sumnje ili potvrde afričke svinjske kuge ili zbog neudovoljavanja uvjetima, nije dozvoljeno ponovo uvoditi svinje najmanje 12 mjeseci od uklanjanja ili usmrćivanja svinja.
- u istom članku 2. pod stavak 6. stoji da iznimno od stavka 5. ovoga članka, za objekte koji su u međuvremenu unaprijeđeni, a koji su bili ispražnjeni zbog sumnje ili potvrde afričke svinjske kuge na kojima je provedeno završno čišćenje i dezinfekcija ili koji su ispražnjeni zbog neudovoljavanja uvjetima, subjekti mogu nadležnoj inspekciji Državnog inspektorata podnijeti zahtjev za repopulaciju najranije po isteku 6 mjeseci od preliminarnog čišćenja i dezinfekcije odnosno od uklanjanja svinja, na obrascu iz Dodatka III. ove Naredbe.
- ovdje napominjemo da veterinarska inspekcija nije zaprimila niti jedan zahtjev ovog tipa za provedbom službene kontrole radi repopulacije
Do 10.7.2024. godine na snazi je bila odredba Naredba;“ iz članka 2. stavak 7. po kojoj objekti (repopulacija) smještene u zoni ograničenja III po provedenom inspekcijskom nadzoru kojim se utvrdi da objekt u potpunosti udovoljava svim uvjetima biosigurnosti i drugim propisanim uvjetima za držanje svinja te ukoliko u posljednjih 30 dana nije bilo novih izbijanja afričke svinjske kuge u području polumjera 10 km od predmetnog objekta, nadležna inspekcija Državnog inspektorata donosi rješenje za repopulaciju u skladu s odredbama članka 57. stavaka 1. i 2. te članaka 59., 60. i 61. Delegirane uredbe (EU) 2020/687. Vezano za ove odredbu u 2024.godini veterinarska inspekcija Državnog inspektorata je imala zabranu izdavanja rješenja o repopulaciji jer je na području šume Spačva ukupno potvrđeno 38 pozitivnih nalaza na ASK u divlje svinje. U krugu od 10 km od pronađene lešine nije bilo izdavanje rješenja od strane veterinarske inspekcije.
8. U 2024. godini prema Naredbi do 11. travnja 2024. godine je ukupno provedeno 1.467 nadzora objekata na području cijele RH radi kontrole biosigurnosti, donesena 342 rješenja radi neudovoljavanja uvjetima, podneseno 421 prekršajnih naloga.
9. U cijeloj RH veterinarska inspekcija Državnog inspektorata je provela 4.162 nadzora na objektima koji su podnijeli Zahtjev za repopulacijom ( prije su bili u kategoriji 0,1 i 2 i nisu zadovoljavali uvjete biosigurnosti) te izdala rješenja o repopulaciji, a kontrole izvršenja rješenja obavljaju se po zahtjevu posjednika odnosno po dopremi svinja, a nadzor ovisi o terminu same dopreme svinja na objekt.
Na kraju važno je naglasiti kako je od prvog slučaja pojave ove zarazne bolesti na zaraženom području sudjelovalo 80 i više veterinarskih inspektora Državnog inspektorata, stoji u odgovoru inspektorata.
Pročitajte i ovo
vrijedan projekt
Splitski gradonačelnik najavio novo ruho splitske rive, Kerum mu odgovorio: "Taj čovjek bunca, što bi se reklo kod nas - ne zna što govori"
Pročitajte i ovo Samit u Dubrovniku Svi se slažu da je Vučić pretjerao, samo Plenković nije komentirao: "Za takvo nešto istolerirati, brate, treba imati želuca!"
-
0:56Problemi u prometu
Stigla je zima: U Hrvatskoj pao snijeg! Dio zemlje pod crvenim upozorenjem
-
pala je odluka
Potez FIFA-e sve iznenadio: Zlatko Dalić ne ide u Zürich!
-
10Večeras u Provjerenom
Uznemirujući prizori kao iz hororca! Uginule životinje leže tako danima, a stoka se guši u vlastitom izmetu