Neočekivani zastoj u obnovi samoborske ljepotice - vile koja je zaštićeno kulturno dobro. Zapelo je ni manje ni više nego zbog kolonije trudnih ženskih šišmiša. Detalje donosi reporterka Dnevnika Nove TV Dina Ćevid.
Strogo zaštićena vrsta šišmiša kao svoje stanište odabrala je upravo zaštićeno kulturno dobro u centru Samobora. I tako na više od mjesec dana usporila restauraciju vile. Izvođači radova prvi su se upoznali s novim stanarima i o svemu odmah obavijestili vlasnika - Grad Samobor.
"Oni su u jednom trenutku izišli, ali su se isto tako vratili u vilu, tako da oni su se lijepo udomaćili, a i mi ćemo naučiti na suživot s njima. Imali smo sreće da se većina ovih bučnih i grubih radova obavila, i sad u cjelovitoj obnovi imamo dosta stvari koje možemo raditi, a da ih se ne uznemirava", rekla je gradonačelnica Samobora Petra Škrobot.
Pročitajte i ovo
Liječnici pozivaju na oprez
Svima je vruće, ali njima je najgore: "Nije lako stajati pored peći"
Riječ je o vrsti mali potkovnjak, ugroženoj na europskoj razini. Iz Ministarstva objašnjavaju zašto ih se ne smije tjerati i dokad će ovaj spomenik kulture biti njihov dom.
"Na lokaciji je prilikom radova zabilježeno 25 ženki koje su gravidne, odnosno trudne. Sada vjerojatno već imaju mlade. Taj proces ide dok se mali osamostale, dakle negdje do početka devetog mjeseca", rekao je Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode
Za stručnjake ova situacija nije nimalo neuobičajena. Vlažni i tamni tavani česta su mjesta na kojima šišmiši odluče provesti zimu.
"Šišmišima su naše zgrade jednake kao i špilje. Mi vidimo razliku, oni ne. Jako su korisne životinje, ugroženi su, a jako su važni za ekosustave. Pojedu ogromne količine kukaca, moljaca, pa moramo paziti da budemo dobri cimeri", rekao je Tomislav Krizmanić, edukator Zoološkog vrta Grada Zagreba.
Oni su indikator zdravlja okoliša, a koliko su važni, prisjetila se i bivša ministrica zaštite okoliša.
"Kada sam bila ministrica, bila je aktualna tema izgradnja hidroelektrane Ombla, od koje se na kraju odustalo, između ostalog i zbog kolonija ugroženih šišmiša u špiljama koje su bile u blizini jer je na kraju procjena utjecaja na prirodu pokazala da se ne može nadoknaditi biološki gubitak kada bi se izgradila ta hidroelektrana", rekla je bivša ministrica zaštite okoliša Mirela Holy.
Samoborčani nemaju ništa protiv novih sugrađana. Važnije im je to što će ovo velebno izdanje napokon dobiti novu ulogu.
"Veselim se da sve dobro prođe, od šišmiša pa nadalje, ali jesam za zaštitu", rekla je Mira iz Samobora.
"Lijepo da se sačuvaju šišmiši ako su zaštićeni, ali bitno je da se obnavlja nešto što je tako vrijedno", rekla je Vesna Biljan Miličević iz Samobora.
Vila Allnoch bit će nadogradnja na samoborski muzej, s novijom samoborskom povijesti.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.