Kupači uživaju, a ekstremno topla ljeta brinu znanstvenike. Globalno zagrijavanje povisuje nam razinu mora i dovodi u Jadran nove vrste riba.
Pročitajte i ovo
Radnici Čistoće na terenu
FOTO Ovako je danas izgledao centar Splita: Iscurilo ulje iz kombija koji prazni WC-ove
Antički spomenik
Palača se obnavlja, ali stanari su na rubu živaca: "To bi trebala biti ekskluzivna lokacija, a ne mjesto na nivou benzinske pumpe"
Bez zaštitnog zida, za 100 godina u podrumima Dioklecijanove palače - mogle bi plivati ribe. Ovo ljeto spada među tri najtoplija u posljednjih 150 godina.
Dok plivači uživaju, nešto dalje, u Institutu za oceanografiju i ribarstvo zabrinuto nadziru bilješke temperature. 'Tri stupnja je više od prosjeka za cijelo ljeto', rekao je Ivica Vilibić, oceanograf na Institutu za oceanografiju i ribarstvo - Split.
NAOČIGLED NESTAJU Pokušavaju sve da uspore masivno otapanje
Temperatura mora u Hrvatskoj mjeri se već 150 godina, a tri najtoplija ljeta dogodila su se zadnjih 12 godina. Razmaci između ekstremnih ljeta sve su manji. Najtoplija tri ljeta bila su 2003., 2012. i 2015.
Zbog viših temperatura stižu nam nove vrste riba koje iz tropa bježe što sjevernije, u hladnija mora.
'Sueski kanal je problem jer nam dolaze ribe iz sutropskih mora u Mediteran pa i na Jadran', kazao je Mladen Šolić, Institut za oceanografiju i ribarstvo - Split.
Splitsko podmorje postaje pretoplo za škamp koji bježi u Sjeverni Jadran. Prijeti li izumiranje vrsta? Moćna svjetska industrija nastavlja zagrijavati atmosferu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook