Vrhovni sud je, ne navodeći identitete, donio odluku o ponovnom suđenju prihvativši u cijelosti žalbe nekadašnjeg državnog tajnika Milivoja Mikulića, koji je također bio i u upravi Hrvatskih autocesta (HAC), bivšeg čelnika HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepka Bobana i nekadašnjeg člana uprave Viadukta Damira Kezelea.
Sudsko vijeće zagrebačkog Županijskog suda, kojim je predsjedala Gordana Mihela Grahovac, nepravomoćno je prije tri godine osudilo Mikulića na tri godine zatvora, dok je Boban osuđen na dvije godine. Kezele je osuđen na tri i pol godine, a sva trojica su nepravomoćnom presudom morali vratiti nezakonitu imovinsku korist.
Prvostupanjski sud je suprotno tvrdnjama iz USKOK-ove optužnice zaključio da Kalmeta nije organizirao grupu za izvlačenje novca u kojoj su uz njega i trojicu nepravomoćno osuđenih, po tvrdnjama tužiteljstva, bili i oslobođeni državni tajnik te predsjednik Nadzornog odbora HAC-a Zdravko Livaković, čelnici građevinskih tvrtki Miroslav Bunić i Petar Pečin te ljudi iz HAC-a i HC-a Jurica Prskalo, Mario Lovrinčević i Sandro Vukelić.
Pročitajte i ovo
NAPLATA TEŠKOM MUKOM
I kriminalci plaču: DNEVNIK.hr doznaje koliko im je imovine država oduzela, što još sve čuva, ali i koji je ključan problem
Vrhovni sud potvrdio je oslobađajuću presudu u odnosu na bivše šefove HAC-a Prskala i Lovrinčevića.
Kalmeta je bio oslobođen i za dio optužnice prema kojoj je Ministarstvo prometa kojem je bio na čelu oštetio za 600.000 kuna narudžbom promotivnog filma "Prometna renesansa Hrvatske", od marketinške agencije Fimi media koja je, u drugom postupku, osuđena za punjenje HDZ-ova crnog fonda novcem iz državnih institucija i tvrtki.
Za oslobađajuću presuda Kalmeti za taj promotivni film suci Vrhovnog suda smatraju da je pogrešno utvrđeno činjenično stanje i morat će se ponovno utvrđivati.
Bivši ministar i dugogodišnji zadarski gradonačelnik je od početka odbacivao optužbe i tvrdio da je žrtva političkog progona. No, optužnicom u aferi Remorker su bila obuhvaćena i trojica 'pokajnika' koji su prije početka suđenja priznali nedjela i nagodili se s tužiteljstvom.
Njegov je odvjetnik Krešimir Vilajtović za Dnevnik Nove TV kazao: "Niti u jednom segmentu obrazloženja presude Vrhovnog suda ne govori se apsolutno niti jednom riječju o odgovornosti gospodina Kalmete, nego se govori o neobrazloženoj sudskoj odluci. Znači, tu se radi o nečemu što je obveza prvostupanjskog suda da u ponovljenom postupku taj dio obrazloži odnosno činjenicu koja se apostrofira zašto vjeruješ u jednom trenutku jednom svjedoku i zašto mu ne vjeruješ. Tako da s puno optimizma idemo dalje."
Nekadašnji financijski direktor HAC-a Josip Sapunar još je u istrazi Livakovića i Mikulića prokazao kao osobe kojima je nosio novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker u vlasništvu Igora Premilovca koji je poput Sapunara, nakon priznanja USKOK-ovih optužbi, sporazumno osuđen na povrat novca i rad za opće dobro. Nagodbu s tužiteljstvom, nakon priznanja optužbi, postigao je i bivši direktor u Viaduktu Ivan Berket.
Pročitajte i ovo
OTKRIO SVE
Nakon snimke objavljene u Provjerenom, u kojoj je svjedok priznao da je lagao na sudu ne bi li spasio Kalmetu zatvora, o svemu se oglasio i DORH
USKOK je u svojoj žalbi na oslobađajući dio presude pred Vrhovnim sudom tvrdio da nema razloga da sud ne vjeruje Sapunaru jer je on proglašen krivim za djela koja su se Kalmeti i ostalima stavljala na teret. Obrana je, s druge strane, isticala da je Sapunar prvo bio osumnjičenik, a zatim svjedok i to sve u jednom postupku, što po njihovu mišljenju nije u skladu sa zakonom.
"Odbacujemo USKOK-ovu žalbu na 139 stranica kao neosnovanu jer ona za svrhu ima samo impresioniranje Vrhovnog suda", zaključio je ranije Kalmetin odvjetnik Krešimir Vilajtović.
Drugi krak afere Remorker proširio se na Hrvatsku gospodarsku komoru i njenog dugogodišnjeg čelnika Nadana Vidoševića koji je nepravomoćno osuđen na osam godina zatvora.