Novim KU-om ugovorila bi se ista razina materijalnih i ostalih prava radnika u sustavu zdravstva kao i u dosadašnjem KU, te bi se uskladio s upravo zaključenim Temeljnim kolektivnim ugovorom za javne službe i Zakonom o radu. Takav KU bio bi zaključen na razdoblje od 12 do 18 mjeseci, napominje Ministarstvo.
Pročitajte i ovo
Beroševo trošenje šakom i kapom
Ovo je lista poliklinika koje su dobile najviše novca od HZZO-a: Prva na popisu dobila 19 i pol milijuna eura
Aktiviran Lex AP
Oglasio se Plenković: "Meni je najteže"
U pregovorima sa sindikalne strane sudjeluju Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara – medicinskih tehničara i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, bez Hrvatskog liječničkog sindikata, koji po postojećem zakonu nije reprezentativan.
Budući da liječnici po važećem Zakonu o reprezentativnosti ne mogu sudjelovati u kolektivnim pregovorima razdoblje na koje bi se sklopio novi KU omogućilo bi dodatno vrijeme za pronalaženje kvalitetnog zakonskog rješenja za njihovo uključivanje u pregovore, navodi se u priopćenju.
Ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić i ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavili su u petak da traže rješenje kako bi uključili predstavnike liječnika u kolektivne pregovore.
"Kolektivni pregovori moraju ići po sadašnjem zakonu, a ministar Kujundžić i ja već smo sjeli s Hrvatskim liječničkim sindikatom i Hrvatskom udrugom bolničkih liječnika i upravo radimo na rješenju. Vrlo skoro ćemo predstaviti rješenje na koji način ćemo uključiti liječnike u pregovore", rekao je Pavić.
"S jedne strane ne možemo pregovarati mimo zakona, a s druge strane moramo poštivati realnost da se mimo liječnika i bez liječnika ne može pregovarati. U tom smislu vodimo ozbiljne razgovore kako to riješiti promjenom zakona", kazao je Kujundžić. (Hina)