Premijer Andrej Plenković sjednicu je otvorio govorom o aktualnom stanju s koronavirusom u zemlji. Zahvalio je ministru zdravstva Viliju Berošu na svemu što radi u ovoj situaciji, kao i Nacionalnom stožeru.
''Još jednom apeliram na građane da nema razloga za šopingiranje i pražnjenje polica, stvaranje zaliha. Živite normalno. Hrvatska je na vrijeme prepoznala situaciju, a mi ćemo voditi računa o tome kako se nositi sa zasad nepredvidljivim efektima ovog takozvanog eksternog šoka. Naš je cilj da minimiziramo posljedice i budemo oprezni'', kazao je premijer.
Pročitajte i ovo
Koronavirus u Hrvatskoj
Nema novozaraženih, sanitarni inspektori na granici: "Izdano 1600 rješenja za pristigle sa sumnjivih područja i 13 o karanteni"
Ministar Beroš izvijestio je o trenutačnom stanju u zemlji i svijetu kada je riječ o koronavirusu. ''Pažljivo pratimo situaciju u Italiji koja se brzo razvija. U 37 država zabilježeni su oboljeli, a broj oboljelih neprestano se mijenja'', kazao je Beroš.
Dodao je da je potrebno staviti u pripravnost staviti određene zalihe zaštitne opreme u bolnicama u Hrvatskoj. Podsjetio je da je prije nekoliko dana telefonom razmijenio iskustva sa Singapurom, koji je uspješan u borbi s koronavirusom.
Detaljni izvještaj Ministarstva zdravstva
Istaknuo je da je u Europi trenutačno 476 oboljelih od koronavirusa, od čega je 14 ljudi preminulo. ''Jutros sam se čuo s ministrom u Njemačkoj i on mi je rekao da misli da se neće moći nositi sa situacijom u zemlji'', kaže ministar zdravstva. Beroš je kazao i da je ECDC jučer promijenio i definiciju virusa Covid-19 te proširio popis područja zahvaćenih koronavirusom.
''Naglašavam da nema mjesta panici. Vlada je potpuno transparentna, a mjere su podignute na najvišu pripravnost'', zaključio je ministar zdravstva.
O koronavirusu je na sjednici Vlade govorio i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, koji je podsjetio da su u svim županijama aktivirani Stožeri civilne zaštite, kao i granična policija. Ministar turizma Gari Capelli poručio je da se zasad situacija s koronavirusom ne osjeti na turizmu.
''Trenutačno u Hrvatskoj ima 24.500 turista. Pad je s istočnih tržišta, Kine i Koreje. U prvom smo mjesecu imali rast kineskih turista 70 posto, a sada pad 60 posto. Prihodi u prva tri mjeseca utječu 5 posto na ukupne prihode, pa se to neće toliko osjetiti na ukupnim prihodima'', objasnio je Capelli.
Sredstva za nove uređaje Klinici u Zagrebu
Vlada je na sjednici prihvatila prijedlog ministarstva zdravstva da se Klinici za infektivne bolesti ''Dr. Fran Mihaljević'' odobre proračunska sredstva u iznosu od 2.250.000 kuna za financiranje devet novih uređaja za umjetnu ventilaciju. Tim će se osigurati nužni preduvjeti za sprječavanje daljnjeg širenja i liječenje virusa COVID-19.
Premijer Plenković na sjednici je izvijestio i da je jučer objavljeno izvješće Europsko komisije prema kojemu je potvrđena gospodarska stabilnost Hrvatske s uravnoteženim financijskim stanje i viškom na tekućem računu. Dodao je i da se nastavlja s provođenjem reformi u Hrvatskoj.
Propao summit u Bruxellesu
Podsjetio je na prošlotjedni summit na kojem se zemlje članice Europske unije nisu uspjele dogovoriti o proračunu europskih fondova za sljedeće proračunsko razdoblje. ''Važno je reći da postoje dva elementa koje smo uspjeli ispregovarati i pozicionirati Hrvatsku po pitanju demografije i osigurati dodatna sredstva. Uglavnom, teški pregovori još će se nastaviti, a mi ćemo voditi računa da se završe na vrijeme, ali i o interesima Hrvatske'', istaknuo je Andrej Plenković.
Plenković je govorio i o skupu hrvatske Sigurnosno-obavještajne agencije koji je otvoren jučer u Zagrebu. Kazao je da je taj skup jedna od dodatnih vrijednosti predsjedanja Vijećem Europske unije. Riječ je o najvećem javnom događaju u organizaciji SOA-e koji predstavlja otvaranje europskih obavještajnih agencija javnosti. ''Čestitam im na toj inicijativi'', zaključio je premijer.