Traje intenzivna potraga za novim dokazima koji bi mogli rasvijetliti slučaj nestanka Madeleine McCann. Policija čisti raslinje na širem području oko jezera Arade, a ronilački specijalci pretražuju dno jezera.
Ponovljena potraga najvjerojatnije je povezana s fotografijama pronađenim u skrovištu osumnjičenog Nijemca, Christiana Bruecknera. Djevojčica koja je nestala iz apartmana dok su roditelji bili u obližnjem restoranu na večeri, danas bi bila 20-godišnja djevojka.
Pročitajte i ovo
nestala prije 16 godina
Potraga za Maddie: Procurilo koji točno predmet pokušavaju pronaći
Pročitajte i ovo
nova istraga
FOTO Pogledajte kako izgleda potraga za Maddie McCann: Dignuti dronovi, sonari pregledavaju jezero
Liječnik i forenzičar Dragan Primorac u Dnevniku Nove TV rekao je kako, kada imamo ovakav slučaj, 16 godina nakon nestanka, možemo se nadati da ćemo pronaći "skeletne ostatke, jer oni jedini mogu jamčiti da možemo utvrditi identitet osobe".
"Ako je tijelo bilo pokopano, mi znamo da će meka tkiva, mišići, tetive, degradirati tijekom vremena, ali zubi i kosti će biti dovoljni biološki dokaz i kojeg će se izdvojiti dovoljno DNK-a koji će se povezati s ocem i majkom", kaže Primorac.
Na pitanje kolike su nade u pozitivan ishod, Primorac naglašava kako istraživanje mjesta događaja na samom početku nije rađeno onako kako je trebalo. "Što je dulji vremenski protok, ako me pitate koliko dokaza možemo pronaći unutar biološkog traga, reći ću vam da ćemo iz 10-ak stanica dobiti profil, ako imamo sačuvane zube u 90 posto slučajeva dobivamo pozitivnu identifikaciju", objašnjava, te dodaje kako se "ne možemo se puno pouzdati da ćemo pronaći robu i cipele, već je previše vremena prošlo, ali možda lančić ili sat".
Hoće li uopće biti moguće otkriti uzrok smrti, Primorac kaže kako je to jedino u slučaju ako je prilikom ubojstva korištena "sjekira ili nož ili nešto slično, no djevojčica je bila stara tri godine i vrlo je vjerojatno ovdje riječ o gušenju", naglasio je te dodao kako je "skeptičan o tome da se radi o pravom mjestu gdje je djevojčica pokopana".
Oni bi se, da je na mjestu istražitelja, "jako usredotočio na mjesto događaja. Nije nužno da na mjestu događaja neće naći neki dokaz koji još nismo našli", ističe Primorac.
Primorac, koji se bavi DNK analizom, upravo je objavio drugo izdanje knjige "Forensic DNA application", nakon što je prvo izdanje rasprodano u SAD-u.
"U drugom izdanju po prvi puta imamo i autore iz Hrvatske, iz Centra Ivan Vučetić, jer je meni bila želja da se čuje i glas Hrvatske forenzike u cijelom svijetu", naglašava Primorac.
"U toj knjizi je apsolutno sve opisano, od početka, kad dođete na mjesto događaja, kako uzeti biološki trag, kako ga obraditi, kako amplificirati DNK, kako analizirati jezgrinu DNK, a u konkretno ovom slučaju, ako ne dobijemo jezgrinu DNK dovoljno, dobit ćemo dovoljno mitohondrijske DNK koje je malecka naslijedila od majke, jer i mi u našoj knjizi obrađujemo kako interpretirati statistiku i prikazati rezultat na sudu. I ovo je jedna knjiga koja će biti zanimljiva ljudima koji će raditi na ovi istragama", zaključuje Primorac.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.