U veljači 2019. carinike zračne luke "Franjo Tuđman" šokiralo je otkriće osam putničkih kofera dupkom punih "sliepih putnika" - mlađi jadranske jegulje koja je strogo zaštićena vrsta. 252.000 mlađi staklače šverceri su pokušali prokrijumčariti u Vijetnam kako bi ju zatim dalje ilegalno prodavali. Materijalna šteta procjenjuje se na više od tri milijuna kuna. USKOK je sada predložio određivanje istražnog zatvora protiv sva četiri osumnjičenika.
Pročitajte i ovo
Dobro je znati
Rakija za rodbinu, parfem za ženu, cigarete za doma: Znate li što ne smijete nositi preko granice? Popis će vas iznenaditi
U susjedstvu
Uhićeno sedam Ukrajinaca: Granična policija zavirila u spremnik za vodu, a ono što su tamo zatekli bilo je nešto sasvim drugačije
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
"USKOK je, na temelju kaznene prijave Policijske uprave zagrebačke, donio rješenje o provođenju istrage protiv državljanina NR Kine (1972.) i trojice državljana Republike Koreje (1986., 1981., 1972.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja i trgovanja divljim vrstama u sastavu zločinačkog udruženja. (6. 3. 2019.)
Osnovano se sumnja da je I. okr., od prosinca 2018. godine do 6. veljače 2019., na području Republike Koreje i Republike Hrvatske, radi pribavljanja znatne nepripadne imovinske koristi za sebe i druge, u zajedničko djelovanje povezao ostale okrivljenike i veći broj zasad nepoznatih osoba, odredivši kao cilj djelovanja nabavu, prijevoz i isporuku mlađi europske jegulje (Anguilla anguilla), tzv. staklače , iz Hrvatske u Republiku Vijetnam i druge države na području Azije radi njezine daljnje preprodaje na ilegalnom tržištu, iako su znali da je ona proglašena strogo zaštićenom vrstom i da je od 2010. godine, sukladno odredbama Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih vrsta životinja i biljaka (CITES) i Uredbe Vijeća (EZ), br. 338/97, na snazi zabrana izvoza europskih jegulja s obzirom da se radi o kritično ugroženoj vrsti na području Europske unije.
U cilju realizacije plana, I. okr. je dolazio na područje Hrvatske i od zasad nepoznatih osoba nabavljao veće količine mlađi europske jegulje koju je potom, sukladno dogovoru s II. okr. i drugim zasad nepoznatim osobama, čuvao u bazenima u prilagođenom skladišnom prostoru na području Zagreba, gdje su mlađ pakirali u PVC vrećice ispunjene vodom odgovarajuće temperature radi daljnjeg transporta.
Potom su I. i II. okr. tako pakiranu mlađ predavali III. i IV. okr. radi njezina daljnjeg prijenosa iz Hrvatske u Vijetnam i druge države na području Azije. Sukladno dogovoru, I. okr. je prethodno za III. i IV. okr. rezervirao i plaćao avionske karte i smještaj u Hrvatskoj. Na opisani način I. okr. je nabavio ukupno najmanje 252 000 živih jedinki mlađi europske jegulje čija je ukupna vrijednost najmanje 450.000 eura, odnosno najmanje 3.300.000,00 kuna.
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika."