Iako se tijekom dana situacija u Vukovaru smirila, u 19:15h razbijena je još jedna dvojezična ploča.
Pročitajte i ovo
uoči dana sjećanja
Bivši logoraš o danu pada Vukovara: "To je bio jedan od najtežih trenutaka u mojem životu..."
DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU GRADA
Strah i očaj Vukovaraca: Ovako je izgledala bitka svih bitaka nakon koje je ostala najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata
Ploča na vukovarskoj policijskoj postaji jutros je već bila oštećena nakon čega su je zamijenili, a oko 19 sati jedna je žena i tu novu ploču uspjela razbiti.
Novi incident: Skinute i razbijene sve dvojezične ploče u Vukovaru
Interventni policajci koji su se nalazili na licu mjesta odmah su priveli počiniteljicu na obavijesni razgovor kao i još jednu osobu koja je bila s njom.
Vukovarska policija: pušteno svih šestero privedenih
Iz vukovarske policije puštena je i posljednja od šest osoba s kojima je policija danas obavila obavijesni razgovor nakon što je skupina branitelja i stradalnika s pročelja državnih institucija skinula 14 ploča s dvojezičnim natpisima i predala ih Gradskom poglavarstvu.
Po riječima glasnogovornika vukovarsko-srijemske Policijske uprave Domagoja Džigumovića, riječ o osobma s područja grada Vukovara, a "sva prikupljena saznanja" policija je proslijedila mjerodavnome državnom odvjetništvu.
Neslužbeno je potvrđeno da su među šest osoba s kojima je policija obavila obavijesni razgovor bile i dvije žene čiji su članovi obitelji poginuli u obrani Vukovara 1991. godine.
Član Stožera za obranu hrvatskog Vukovara zadužen za pravna pitanja Vlado Iljkić rekao je novinarima da taj stožer ne stoji iza uklanjanja dvojezičnih ploča, ali se nada da ministarstvo, u skladu s odlukom Ustavnog suda, umjesto skinutih ploča neće postavljati nove ploče.
Dvojezične ploče nasilno su skinute nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata u povodu obilježavanja 23. obljetnice ustroja 204. vukovarske brigade. Pošto je dio sudionika otišao na misu zadušnicu u crkvu sv. Filipa i Jakova, dio branitelja i ratnih stradalnika otišao je do grada i s pročelja državnih institucija skinuo dvojezične ploče te oštetio ploču na zgradi policije, koja je ubrzo zamijenjena novom.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, komentirajući nasilno skidanje dvojezičnih ploča u Vukovaru, izjavio je novinarima kako je očito da je "potez koji je Vlada povukla postavljajući u Vukovaru dvojezične ploče loš za Republiku Hrvatsku, a i za grad Vukovar". Također je rekao kako ne zna što će se s pločama predanima Gradskom poglavarstvu.
"Mislim da ću ih čuvati kao suvenir. Ne znam što ću s njima, nit' su moja, nit' su gradska imovina. Ne znam. Vidjet ću", rekao je gradonačelnik Penava, koji je s vukovarsko-srijemskim županom Božom Galićem poslijepodne bio u policiji zbog obavijesnih razgovora sa šest osoba.
Nasilno skidanje ploča komentirao je i predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko, koji je bio na obilježavanju 23. obljetnice 204. vukovarske brigade, te je poručio kako se svi moramo boriti da u hrvatskom društvu vrijede demokratski standardi te da se ostvari dijalog.
Po mišljenju posljednjeg zapovjednika obrane Vukovara i 204. brigade Branka Borkovića, bez razgovora i tolerancije neće biti moguće riješti probleme u Vukovaru.
Na zajedničkom sastanku Stožera za obranu hrvatskog Vukovara i Koordinacijskog operativnog tima (KOT), koji su se u Vukovaru danas sastali kako bi razmatrali stanje u hrvatskom društvu, od svih institucija zatražen je "trenutačni prestanak protuzakonite i protuustavne primjene ćirilične agresije na Vukovar" u skladu s odlukom Ustavnog suda. (Hina/D.B.)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook