U posljednjih godinu dana drastično se povećao odstrel divljih svinja. Ratari su sretni nakon što su im životinje uništavale usjeve.
Podijelite
U samo godinu dana drastično se povećao odstrel divljih svinja, prošle godine odstrijeljeno je više od 50.000 grla. Odstrel divljih svinja veseli slavonske poljoprivrednike jer im te životinje uništavaju usjeve.
Gavro Balić obrađuje 40 hektara zemlje, a zbog divljih svinja odustao je od proizvodnje kukuruza: "Imamo jako veliku štetu. Imao sam kukuruz prije tri godine, digli smo zaštitnu ogradu i s 20 hektara kukuruza nabrali smo 31 tonu. To vam je dokaz. Nekad je po jednom hektaru bilo devet do 12 tona kukuruza. Zbog tog razloga odustali smo od proizvodnje kukuruza."
Baranja je, kaže struka, pogodna za divljač. "Ovo je bogomdan teren, Baranja je inače pogodna za svu divljač, a pogotovo za divlje svinje. Od močvare, tršćaka, obilja hrane, raznolika je. Njih zima ubije ako je jaka. To pridonosi smanjenju broja, ali četiri godine već nema te zime. Broj svinja iz godine u godinu se povećava", rekao je lovnik LD-a Darda Ivan Šumanovac.
Stoga poljoprivrednici, ali i domaćinstva, posebno u Dravskom ritu, strahuju. "Srećem ih kad radim noću. Ispod sela i blizu kuća dođu, svuda ih ima. Jako puno ih ima", rekao je ratar.
Ali puno je veći i odstrel divljih svinja. Samo prošle godine odstrijeljeno je 50.030 grla, što je 1137 više nego godinu prije.
"Zbog smanjenja afričke svinjske kuge (ASK) dobili smo naredbu o smanjenju broja na biološki minimum. To je jedini način da se izbjegne Širenje ASK-a. Kod svake pojave ponovnog povećanja broja traže se dodatne markice i ide se u dodatan odstrel", rekao je Šumanovac.
Divljih svinja na drugom kraju Baranje gotovo da i nema. "Prije nekoliko godina bilo je više, a kao da se sad smanjilo", rekao je ratar Arpan Zabijan. "Ove godine imao sam kukuruz, četiri hektara. Ništa, nijedan klip nisu mi uništili", rekao je Slavko Posavec iz Švajcarnica.
Osim u poljoprivredi divlje svinje štetu rade i u prometu, najčešće na području Istre. "Dnevno u prosjeku imamo tri do četiri naleta na divljač. Prošle godine evidentirali smo 700 događaja u kojima je došlo naleta vozila na divljač", rekao je Eduard Samac iz Službe prometne policije PU istarske.
Ujesen divljač najviše izlijeće na prometnice, najčešće izvan naselja. Policija apelira na vozače. "Vozači bi trebali prilagoditi brzinu. Ulazimo u vrijeme smanjene vidljivosti, iz iskustva znamo da do izlijetanja divljači dolazi u noćnim satima", rekao je Samac.
Manje je štete u poljoprivredi, a moglo bi biti i na cestama jer je osim povećanog odstrela veći i broj lovaca, i to za 3000.