Centri su se očito trgnuli jer prije dva mjeseca bilo je otvoreno 9 postupaka posvajanja, a danas ih je čak 30. Više od 600 posvojitelja u Hrvatskoj čeka na dijete kojem žele pružiti dom. Ta se djeca javno ne mogu boriti za svoju sretniju budućnost.
Pročitajte i ovo
Udruge za autizam
Tragedija u Rijeci: "Moramo spriječiti fatalne posljedice, ovaj slučaj pokazuje što je potrebno"
Pitanje budućnosti
Njihov glas slabo se čuje, a bit će ih sve više: Uči li Hrvatska išta od Slovenije i Japana?
>> Obiteljska drama: Sin doživio šok, ovrha odgođena!
Doručak im serviraju tete i medicinske sestre. Oni su njihova obitelj. To su djeca bez roditelja smještena u hravtske domove. 'Osobno smatram da za svako naše dijete postoji idealna obitelj ali na žalost mi ne možemo uvijek doći do njih', kaže Jelica Belošević, ravnateljica Doma u Nazorovoj.
30 postupaka posvajanja
Kod udomitelj i u domovima u Hrvatskoj smješteno je 540 djce. Nemaju svi uvjete za posvajanje. 'Oni nisu dosje koji imamo u nekom sustavu nego je stvarno riječ o malim životima za koje je važno da što prije reagiramo', kaže Milanka Opačić, ministrica socijalne politike i mladih.
Pokrenuto je 147 postupaka koji bi trebali omogućiti posvojenje. Vodi se čak 30 postupaka samog posvojenja. 'Imam jedno 60-ero djece koji imaju pravno sve spremno za posvoijenje, a traže se posvajatelji očito se radi o višebrojnim obiteljima ili nekim drugim poteškočama', naglašava Opačić.
Roditelji se teško odlučuju
Braća i sestre teže nalaze zajedničkog posvojitelja. A izgledi djece s posebnim potrebama još su manji. 'Vrlo malo djece koja imaju poteškoće u razvoju naši roditelji se teško na to odlučuju ali stranci posvaju', kaže Belošević.
No za talijane i skandinavce to nije problem. Sa svakim djetetom u domu intenzivno se radi.
Za svako dijete bez roditelja dan proveden u domu dug je kao godina. Što dulje u njemu ostanu, izgledi za posvojenje su manji. Najveći su problem postupci oduzimanja roditeljstva. Centri za socijalnu skrb dugo ih ne pokreču, a kada i pokrenu na sudovima se zna izgubiti i do dvije godine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook