Dok se u snu najčešće smiruju misli, brojni ljudi to ne mogu. U Klinici za psihijatriju "Vrapče" obavljaju se brojni pregledi koji otkrivaju problem sa spavanjem, kao što je to na primjer apneja.
Pročitajte i ovo
donosi provjereno
Apsurd hrvatskog zdravstva: Zbog dijagnoze ne može iz kuće bez aparata za kisik, a iz HZZO-a su je već dvaput odbili
Nevjerojatna situacija
Suluda odluka Jadranku zatočila u vlastitom domu: "Još nisam otišla ni na majčin grob..."
"Moramo biti dobri prema sebi. Moramo biti svjesni da imamo psihički aparat koji sve to proživljava u noći", osvrnula se na ljudski mozak ravnateljica Klinike za psihijatriju "Vrapče", doc. dr. sc. Petrana Brečić.
Dok masovno starija populacija spava po noći i pokoji sat po danu, brojni su oni koji svoj san ne cijene pa nakon alarma ostanu u krevetu još neko vrijeme.
"Mudrije je ustati iz kreveta, nego se nastaviti mrcvariti ili do 9 sati biti u krevetu i nešto površno spavati", rekao je doc. dr. Domagoj Vidović, predstojnik Zavoda za psihofiziologiju Klinike "Vrapče".
No, ima onih i koji se probude i nakon toga više ne mogu zaspati. Struka ima rješenje i za to.
"Kad vidimo da nećemo brzo zaspati, potrebno je ustati i obaviti neku fizički manje zahtjevnu aktivnost te se nakon toga vratiti u krevet", pojasnio je Vidović.
Nakon plitkih faza spavanja tone se u duboku fazu nakon koje se vraća u pliću. Nakon nje dolazi REM faza u kojoj ostajemo.
"Osoba se treba javiti somnologu kada intenzitet poremećaja spavanja uzrokuje pad u funkcionalnosti", kazao je Vidović.
Trećinu života spavamo.
"Kad smo u kakvom problemu, onda nam je san najteži, to jest, najteža nam je noć. Za lakše utonjavanje u san treba isprobati pustiti neku muziku ili pokušati čitati", dodala je ravnateljica Brečić.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr