Tonći Prodan, kriminalist Odjela za forenziku Sveučilišta u Splitu, za Dnevnik Nove TV komentirao je policijsku zapljenu droge.
Dao je svoje mišljenje je li droga sve dostupnija na ulicama. "Logika Schengena je liberalizacija prometa. Sigurno je onda da se i ovakve robe mogu provući, s obzirom na to da ne postoje kontrole na granicama kao ranije. Međutim, policija ima pravo provođenja kompenzacijskih mjera", pojasnio je Prodan.
Jedna od vodećih britanskih bandi je pala u Hrvatskoj, iako nije u Schengenu, rekao je reporter Dnevnika Nove TV Ivan Kaštelan. "Ujedinjeno Kraljevstvo ima povlašteni položaj kao velika i moćna zemlja. Što se tiče njihovog rada ovdje, teško možete provoditi autonomni rad bez lokalnih suradnika. Velika je suradnja s obavještajno-sigurnosnim službama. To bitno olakšava rad. Dobra strana Schengena je da se istrage provode puno lakše. Postoje zajedničke evidencije u Schengenu i možete doći do informacija o pojedincima", istaknuo je.
Koliki je zapravo problem što se neće saznati konačna destinacija zaplijenjene droge? "Kad su u pitanju kriminalne skupine - imaju velik broj suradnika. Svaki od posrednika ima svoj način pakiranja i transporta robe. To bitno otežava rad policiji. Međutim, često puta se ne zna gdje ta droga završi. Tu je velika i tamna brojka - samo se jedan dio droge otkrije, a drugi završava tko zna gdje", pojašnjava Prodan.
Pročitajte i ovo
Nova salva
Milanović opleo i po Grliću Radmanu: "Zadatak mu je da bude Plenkovićevo kučence. Mozak mu ne može biti konzistentan dvije sekunde"
Na području tri priobalne županije i u Zagrebu u petak je uhićeno više pripadnika skupine osumnjičene za krijumčarenje i preprodaju droge. Neki od njih imali su i hrvatske putovnice. "Hrvatska putovnica je odavno tražena jer njome možete gdje hoćete", kazao je.
Pročitajte i ovo
U Zagrebu i tri županije
Velika akcija USKOK-a i policije zbog droge, novi detalji: Među uhićenima je i suvlasnik poznatog zagrebačkog noćnog kluba
Komentirao je i porast konzumacije crystal metha. "On je već 10,15 godina na tržištu Europske unije. Droga se u EU-u jako konzumira. Oko 20 posto populacije studenata konzumira drogu, 30-ak posto u dobi od 15-60 godina. Kad je Hrvatska u pitanju, prema određenim studijama - droga je postala puno dostupnija, za 500-1000 puta ukoliko govorimo o kokainu, kanabisu, amfetaminima", naveo je Prodan.
"Analizom otpadnih voda se došlo do podataka da je u Europskoj uniji najveća konzumacija upravo u Zagrebu preko tjedna, a vikendom u Amsterdamu", rekao je Prodan.
"Policija je jako efikasna u otkrivanju. Prošle godine je bilo više od 2100 neovlaštene trgovine i proizvodnje droge. Policija i obavještajne službe koriste razne metode. Naravno, tu postoje i mjere tajnog prikupljanja podataka koje odobrava Vrhovni sud. Postoji cijeli niz mjera", zaključio je Prodan.
Više o drogama u Hrvatskoj pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.