Mislave, država od 2015.-te ima centralni sustav plaća koji svakom ministru financija omogućuje nadzor koga i za što plaća, ali i koliko je ljudi na proračunu. Kako je to izgledalo posljednjeg dana 2018.-te?
Pročitajte i ovo
Rebalans proračuna
Bauk traži izradu aplikacije o ostavci, Miletić odštetu za nuspojave cijepljenja: Pogledajte za što sve zastupnici traže novac
SDP nezadovoljan
Primorac se pohvalio u Saboru: "Plenković i ja smo još jači od pilota iz Top Guna"
Ideja tog sustava je da znamo koga plaćamo, koliko plaćamo, koga nagraditi i koga kazniti, dati otkaz. Nažalost činjenica je da je u 3 godine bilo samo 6 otkaza među onima koji rade za državu. Zajključno sa zadnjim danom 2018. za državu je radilo 229.682 osobe. Od predsjednice do domara u školi. U odnosu na 2015. kada su svi došli u sustav to je povećanje od 6208 zaposlenih. Ili jednostavnije – svaki dan su se zaposlile 4 osobe što se tiče države.
A gdje se onda to zapošljavalo posljednjih godina?
Svi ćemo se složiti da nam treba doktor, medicinska sestra, učiteljica no problem je birokracija. Neki uzimaju godišnje odmore kada trebaju izvaditi dokumente, a živimo u 21. stoljeću. Dobitniici u zapošljavanju su zdravstvo, školstvo i obrazovanje – tu je najveći porast zapošljavanja. Samo ta tri sustava troše gotovo polovicu novca državnog proračuna. Gubitnici su, i iako imaju manje zaposlenika, ministarstva, uredi Vlade RH i predjsednika RH i agencije i zavodi. Tu je prostor da se smanjuje broj zaposlenih i da budemo jeftina, mala, učinkovita administracija koju ćemo onda i manje plaćati.
No mi porezni obveznici financiramo i županije, gradove i općine i ljude koji tamo rade. Kakvi su trendovi tamo?
Sada imamo preko 400 županija, gradova i općina. Neki kažu da je u Jugoslaviji Hrvatska imala 115 općina i da je sasvim pristorno funkcionirala no to također i mi putem prireza sve plaćamo. Tamo je zaposleno 16236 osoba i tu bilježimo porast. Ispada da se svakog dana zapošljava jedna osoba u jedinicama lokalne samouprave. Tu nije kraj – brojni gradovi, općine i županije imaju svoje tvrtke gdje radi još 25000 zaposlenih.
Pa tko sve to može i mora financirati na kraju da sustav uopće funkcionira?
Svi oni koji rade u privatnom sektoru. Privatni sektor je pokretač gospodarstva svake nacije pa bi tako trebalo biti i u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je trenutno zaposleno 1 521 952, a od njih treba maknuti one 220 000 tisuće koji su na proračunu. Oni trebaju osigurati mirovine za 1 235 642 umirovljenika, ali i za svoje mirovine koje će stjecati kada odu u mirovine, a tu su naravno i nezaposleni kojih je 150 825. Ispada da jedan zaposleni u privatnom sektoru mora osigurati cijelu jednu mirovinu, to izgleda kao nemoguća misija.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr