Profesore, kako tumačite odaziv na unutarstranačke izbore u SDP-u? Je li to malo ili puno?
Pročitajte i ovo
Predsjednički izbori 2024.
Od pudlica i lutaka preko čobana do orla i muha: Milanović održao predizborni skup
Borba protiv siromaštva
Milanović upozorio: "Vlada jednokratnim dodatkom omalovažava i ismijava umirovljenike"
To je uobičajeni odaziv za takav tip izbora. Dakle 60% članstva je izašlo i mislim da imamo relevantan rezultat na kraju.
Što će za socijaldemokraciju značiti pobjeda Milanovića?
Mislim da će zapravo nastaviti putem kojem je socijaldemokracija do sada išla. Znate, stranke su između ostalog i borbene organizacije, ljudi vole borbene karaktere i očito je da će to doprinijeti pobjedi Zorana Milanovića i dobrom rezultatu. A za Hrvatsku će to značiti daljnje produbljivanje ideoloških konflikta koji su ionako sve jači i jači.
Kada se uzme u obzir političko ozračje i odnosi snaga, može li se očekivati neki novi pokušaji političkih preslagivanja?
Mislim da taj pokušaj može doći isključivo iz Vlade. Jer opozicija očito nema tu snagu. Jedino ako unutar Vlade, stranka koja je dominantna u Parlamentu, a to je HDZ, zaključi da nije zadovoljna sadašnjim stanjem , onda je to moguće.
Kako komentirate poruke o odnosima snaga? To ostavlja dojam nestabilnosti.
Jasno je. To su na koncu konca primijetile i rejting agencije. Jasno je da su ekonomija i politika povezane i da dio članica ove vladajuće koalicije nije zadovoljan radom Vlade. S jedne strane imate predsjednicu Republike, predsjednika Vlade i MOST, koji vode jedan tim politika, a s druge strane imate ostale članove, osobito HDZ koji bi tu očito nešto želio promijeniti. Vidjet ćemo kako će to završiti.
Zanimljivo je da u kratkom vremenu čak četiri stranke imaju unutarstranačke izbore, HSS-ov novi predsjednik je puno kritičniji prema Vladi, a oko HNS-a je na djelu političko koketiranje s HDZ-om. Hoće li tu biti kvalitativnih promjena s promjenom prvog čovjeka?
Politika uvijek podrazumijeva mogućnost da se promijeni partner. A pred Hrvatskom su tri opcije. Prva je da se nastavi ovakva struktura Vlade, sa istim radom Vlade, lošim, rekao bih i da se taj rad poboljša. Vrlo je teško da će se to poboljšati jer su interesi i vrijednosti vrlo različiti unutar Vlade. Drugo je da se unutar parlamenta posloži, da se dobije nekakva nova većina, dakle novi premijer i treće je da se ide na izbore. Ja sam nekako najskloniji, kako sada izgleda, da će se zadržati prva situacija. Vlada će se nekako dalje sama mučiti sama sa sobom.
Hoće li Milanović sada to pokušati promijeniti?
Pa teško da on to može, naravno, on će to pokušati, to je zadatak opozicije ali on to teško može. No meni se čini da je ipak ovaj dio koalicije koji je uz premijera, za sada još uvijek stabilan. Treba čekati druge stranačke izbore, one važnije, a to su izbori unutar HDZ-a. Dakle kad Tomislav Karamarko, a čini se da će dobiti podršku u HDZ-u, onda će on imati slobodne ruke da pogleda da li ta politika Vlade zapravo odgovara politici HDZ-a i da donese odluku.