"Ne zaboravite da nikada ne prestajemo rasti. Učite to svoje kćeri i podsjetite to svoje mame"
Piše S.L.,
13. rujna 2018. @ 11:06
Zadovoljna akademija drugu godinu zaredom otvorila je natječaj za besplatne edukacije svim ženama diljem Hrvatske koje se žele dodatno educirati i promijeniti svoj život. S Tihanom Korać, idejnom začetnicom projekta i urednicom portala Zadovoljna.hr, porazgovarali smo o tome tko se sve može uključiti i zašto je važno podržati sve one koji razmišljaju o prijavi.
Podijelite
Zadovoljna.hr portal je posvećen ženama, njihovim interesima, potrebama i slobodnom vremenu. Moda, zdravlje, uređenje doma i odgoj djece neke su od popularnih tema koje obrađuje.
Zašto ste se odlučili pokrenuti Zadovoljna akademiju, projekt posvećen ne toliko popularnom cjeloživotnom učenju?
Trudimo se što češće komunicirati sa svojim čitateljicama kako bismo saznali što ih zanima i koji ih problemi tište. Preko mailova i poruka doznajemo kakve modele traperica pokušavaju pronaći u našim trgovinama, dobivamo upite poput onih koji su najbolji puderasti mirisi ili kako urediti unajmljenu garsonijeru.
Ali pišu nam i o svojim životnim iskustvima i snovima, pokušajima i talentima. One su nas uvjerile da širom Hrvatske postoji veliki broj žena željnih pozitivnih promjena i ostvarivanja svog potencijala.
Zato smo im odlučili pomoći osiguravajući ne samo besplatne edukacije već i potrebnu podršku. Upravo je nedostatak podrške društva i okoline razlog zbog kojeg mnoge žene odluče svoj osobni razvoj staviti na drugo, treće ili peto mjesto.
Znanje je dostupnije nego ikada prije, izdvojite vrijeme za sebe i ne zaboravite da nikada ne prestajete rasti. Učite to svoje kćeri i podsjetite to svoje mame
To je jedan od mogućih razloga zašto je Hrvatska na samom dnu ljestvice zemalja Europske unije kad je u pitanju cjeloživotno učenje. U Hrvatskoj je svega skromnih tri posto odraslog stanovništva uključeno u bilo koji oblik cjeloživotnog učenja, dok skandinavske zemlje na vrhu te ljestvice bilježe brojku od čak 30 posto.
Zašto mislite da nedostaje podrške cjeloživotnom učenju općenito, a pogotovo kod žena?
Nažalost, često možemo svjedočiti primjerima uspješnih pojedinaca bez odgovarajućih kvalifikacija. Gotovo svi susretali smo se s prilikama kada su oni sa znanjem bili sporedni, a oni drugi u centru pažnje. I onda se postavlja pitanje zašto bismo (i dalje) učili?
Žene se još teže odlučuju odvojiti vrijeme za sebe jer su posvećene obitelji. Obveze im ne dozvoljavaju razmišljati o učenju, a kamoli posvetiti mu se.
Zašto bismo onda (i dalje) trebali učiti?
Učenje nije rezervirano samo za laboratorije, kabinete. Nije samo privilegija i dužnost onih s titulama profesora i doktora. Znanje je bitno i u cvjećarnici, pekari ili frizerskom salonu.
Svi znamo koliko nam znači odlično spravljena prva jutarnja kava ili majstorski napravljena frizura. Svaka je vještina zlatna te je kod sebe trebamo prepoznati i usavršavati, a kod drugih priznati i cijeniti.
A kada odmaknete negativne primjere koje nas koče i „svrbe“ zbog nepravednosti, postoji toliko malih i velikih uspjeha ljudi koji su učenjem i trudom osvajali svoje male Olimpe.
Dobili su zasluženi posao nakon desetaka odbijenica, položenih ispita i završenih tečajeva. Ili su pak svoj vlastiti posao unaprijedili zbog položene edukacije.
Drugi su se u Parizu i uz kavu u najjeftinijem kafiću osjećali pobjednički jer su nakon lošeg školskog iskustva učenja francuskog jezika sami upisali tečaj i završili ga s odličnim uspjehom. Neki su usvajajući gradivo iz udžbenika i nakon puno godina od posljednjeg izlaska iz školske zgrade postajali uzor svojoj djeci.
Je li to jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg bi se žene cijeli život trebale educirati – kako bi bile uzor svojoj djeci?
Nije, žene trebaju cijeli život unaprjeđivati svoje sposobnosti i talente, bez obzira na to imaju li djecu ili ne. Niti jedno okruženje ih ne bi smjelo u tome sprječavati, a kamoli osuđivati etiketirajući takvu potrebu kao sebičnu.
Istovremeno, svi zajedno imamo dužnost učiti djecu da je znanje supermoć. Možda to i ne činimo svjesno, no svaki put kada obezvrijedimo moć učenja, kada dijete uputimo na kakvu prečicu ili obeshrabreno izgovorimo uzalud ti taj trud, kao da smo odrezali jednu granu na krošnji drveta koja se mogla rascvjetati u cvjetove vrijedne pažnje i divljenja.
Tim Zadovoljna akademije zahvaljujućiu kojem su postignuti i međunarodni uspjesiFoto:
Sandro Sklepić
Vjerujte li da stvarno živimo u „muškom“ svijetu?
Mislim da prije svega živimo u svijetu u kojem se nekako svi previše držimo po strani misleći da ne možemo mijenjati situacije, da smo „mali“ i nebitni, što nije istina.
Život žene često se dijeli na „obiteljski“ i „poslovni“, na obveze i uspjehe unutar obiteljskog kruga i karijere, odnosno radnog mjesta koje donosi prihod i/ili vlastito ispunjenje. No zanemaruje se kako je žena bitan član aktivnog društva koje se razvija, oplemenjuje i mijenja zahvaljujući zainteresiranosti i uključenosti svih unutar jedne zajednice.
Pisanje mailova lokalnoj vlasti za osiguravanjem parka nužnog u kvartu, osnivanje knjižnog kluba s prijateljicama, pokretanje akcije za besplatan prijevoz ženama koje se vraćaju s kemoterapije – to su neke od akcija koje su pokrenule žene poput nas. I u njima uspjele.
Pri tome niti jedan od dva poznata životna aspekta života nije „patio“, a zadovoljstvo koje pruža uključivost u pozitivne promjene doista je posebno.
Svi znamo koliko nam znači odlično spravljena prva jutarnja kava ili majstorski napravljena frizura. Svaka je vještina zlatna te je kod sebe trebamo prepoznati i usavršavati, a kod drugih priznati i cijeniti.
Nakon što smo napokon svi zajedno osvjestili da žene jesu snažne, vrijeme je da spoznamo da su i moćne. U tome pomaže samopouzdanje, a jedan od glavnih saveznika samopouzdanja jest – znanje.
Kojim ženama Zadovoljna akademija može najviše pomoći?
Najviše može pomoći onim ženama koje su spremne učiti i upotrijebiti stečeno znanje za svoj daljnji napredak. Nije važno ni prethodno obrazovanje, kao ni dob ili socijalni status.
U prošloj sezoni odabrano je 15 kandidatkinja potpuno različitih karaktera, interesa i iskustva, a svima je bilo zajedničko to da su prepoznale svoj potencijal i radile na njemu bez obzira na životne situacije koje su im se događale.
Bile su svjesne da Zadovoljna akademija nije čarobni štapić za ostvarivanje njihovih želja, već alat koji koji će im u tome pomoći. Ona je bila vjetar u leđa koji im je nedostajao.
Što je najveći uspjeh prošlogodišnje Zadovoljna akademije?
Zadovoljna akademija je postigla uspjeh i u međunarodnim okvirima što dokazuje ulazak u finale dviju nagrada ''Digiday Media Awards Europe" te nagrade ''The Drum Marketing Awards''.
Na to smo iznimno ponosni, ali naše cure, naše polaznice naš su najveći uspjeh. Nije bilo lako izabrati najbolje prijave između njih 3157, a kada smo odabrali 15 kandidatkinja, bile smo sigurne da imamo grupu posebnih žena.
Polaznice i mentorice Zadovoljna akadmeije 2017.Foto:
Sandro Sklepić
Osim što su iskazale svojim individualnim uspjesima, ponosne smo što su stvorile malu zajednicu u kojoj se međusobno ohrabruju i pomažu, nude poslove i čestitaju na međusobnim uspjesima. Njihovo spontano stvoreno zajedništvo i nas je inspiriralo da ove sezone nit vodilja bude – rastemo zajedno.
Tako smo pozvali naše čitateljice da na portalu napišu kratku poruku kojom će inspirirati žene na pozitivne životne promjene. Za svakih pristiglih 500 poruka dijelimo jednu dodatnu edukaciju.
Jedna od polaznica Zadovoljna akademije zbog završene edukacije dobila je posao, a druga je uspjela pronaći drugi posao koji joj je donio i nove poslovne prilike.
Da, tako je Zadovoljna akademija konkretno utjecala na promjene na tržištu rada. Nismo mogli dobiti uvjerljiviju potvrdu da učenje i stečeno znanje mijenja život.
Zadovoljna akademiju podržale su osobe iz svijeta znanosti, medija, tehnologije i poduzetništva. Kako su oni reagirali na ovaj projekt?
Iskoristila bih i ovu priliku i zahvalila im što su odvojili svoje vrijeme te izložili svoje ime kako bi podržali naš projekt. Nakon što smo im predstavili ideju, u koju smo prije svega ušli srcem, bili su spremni pomoći, i to riječima ohrabrenja i uvijek dobrodošlim savjetima.
Mislim da prije svega živimo u svijetu u kojem se nekako svi previše držimo po strani misleći da ne možemo mijenjati situacije, da smo „mali“ i nebitni, što nije istina.
Podršku kandidatkinjama tijekom edukacije pružali su i mentori, stručnjaci za određena tematska područja. Kakva su njihova iskustva nakon završene prve sezone?
Oni su prije svega bili podrška i poticali su polaznice kada je zapelo. U onim trenucima kada je bila gužva na poslu, klinci bolesni, a gradivo se trebalo učiti. Oni su bili najveći navijači polaznica, ali i dobri duh Zadovoljna akademije.
U tijeku su prijave za novu sezonu Zadovoljna akademije u sklopu koje se nudi 25 edukacija u 10 gradova širom Hrvatske. Što biste poručili svima koji se žele prijaviti?
Ako pošaljete prijavu za bilo koju od edukacija, već ste napravile veliki korak. Prošle godine jedna od prijavljenih kandidatkinja u svom je motivacijskom pismu navela: „Samo pisanje prijave probudilo me i podsjetilo kako je vrijeme da se napokon posvetim onome što odgađam cijeli život.“
Nemojte ništa odgađati niti odustajati. Znanje je dostupnije nego ikada prije, izdvojite vrijeme za sebe i ne zaboravite da nikada ne prestajemo rasti. Učite to svoje kćeri i podsjetite to svoje mame. I za jedne i druge otvorena su vrata Zadovoljna akademije.
Zadovoljna akademija ove je godine povećala broj edukacija i dostupnih smjerovaFoto:
Zadovoljna.hr
G
M
T
Text-to-speech function is limited to 200 characters