Obavijesti Video Pretražite Navigacija
GLOBALNI RAST CIJENA

Prijeti li svijetu nestašica? Trgovački lanci u nekoliko europskih zemalja uveli ograničenja na kupnju suncokretova ulja

Aktualno Galerija Nestašica ulja - Ilustracija - 1 Nestašica ulja - Ilustracija - 1 Foto: DNEVNIK.hr Nestašica ulja - Ilustracija - 2 Nestašica ulja - Ilustracija - 2 Foto: DNEVNIK.hr Nestašica ulja - Ilustracija - 3 Nestašica ulja - Ilustracija - 3 Foto: DNEVNIK.hr Nestašica ulja - Ilustracija - 4 Nestašica ulja - Ilustracija - 4 Foto: DNEVNIK.hr +3 Plantaža - 1 Galerija 1/8 >>
Ruska invazija na Ukrajinu pridonijela je i velikom rastu cijena hrane. Te dvije zemlje su među vodećim svjetskim izvoznicama pšenice i suncokretova ulja. Trgovački lanci u nekoliko europskih zemalja zbog straha od nestašice suncokretova ulja uveli su ograničenja.

Ukrajinska sela su razorena. Traktore na cestama i njivama zamijenili su ruski tenkovi. Upitna je žetva suncokreta. Ukrajina i Rusija zajedno predstavljaju čak 75 posto svjetske proizvodnje suncokretova ulja. Dva od pet velikih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj koje smo kontaktirali umiruju i uvjeravaju kako nestašice i ograničenja prodaje suncokretova ulja u Hrvatskoj neće biti.

Pročitajte i ovo Pad ruskog bombardera Koji je razlog? VIDEO Dramatičan video: Srušio se ruski bombarder, zapalio se u letu nakon izvršene misije Valentinovo i inflacija - 5 Ljubav se ne kupuje ili? Nevjerojatan iznos koji se potroši za Velentinovo: Zaljubljeni će zbog inflacije morati izdvojiti još više

Ipak, zbog straha od nestašice i moguće panične kupovine neki trgovački lanci u Španjolskoj, Grčkoj, Turskoj, Belgiji i Velikoj Britaniji uveli su ograničenja u prodaji.

"Mislim da ljudi grabe suncokretovo ulje zbog straha da te vrste ulja neće doći do Španjolske. To mi se čini sličnim strahu tijekom COVID-a oko toaletnog papira, a sad s uljem, to je slično", uvjerena je Mayca Martinez iz Španjolske.

Pandemija je pokrenula i globalni rast cijena suncokretova ulja. Rat u Ukrajini samo je pojačao taj trend. Mnogi su alternativu vidjeli u palminu ulju. No Indonezija, u kojoj se proizvodi čak 60 posto ukupne svjetske proizvodnje palmina ulja, krajem prošlog mjeseca zabranila je izvoz, potvrdio je predsjednik Joko Widodo.

Na taj je način želio zaštititi siromašne građane od divljanja cijena palmina ulja, ali stručnjaci upozoravaju da bi se to moglo osvetiti kroz rast cijena niza drugih proizvoda diljem svijeta, a koje Indonezija uvozi. Procjenjuje se da se palmino ulje može naći u gotovo pola proizvoda na policama trgovina, od prehrambenih proizvoda do kozmetike.

A zbog rata u Ukrajini cijene ne samo ulja već hrane općenito drastično rastu. Prema podacima UN-ove organizacije za hranu i poljoprivredu, u ožujku ove godine bile su najviše u povijesti i čak za trećinu više nego u ožujku 2021.

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene