Studentski posao prvi je korak ka samostalnosti studenata. No, mnoge brine i buni procedura oko prijave poreza i koliko će moratiti novaca dati poreznoj upravi ako prijeđu zakonom određeni limit godišnje zarade za koji se porez ne obračunava.
Interpol nije raspisao tjeralicu
Dodik ekspresno iz Moskve stigao u Banju Luku: "Sjednem u automobil i prijeđem granicu"
na mrežama se javljaju oboljeli
Velikom zemljom širi se misteriozna zaraza: Simptomi su slični COVID-u, oboljeli iskašljavaju krv
Opća pomama
Tisuće satima čekaju na jedan dokument: Policija produljila radno vrijeme
Od 01.01.2020. godine iznos neoporezivog primitka za studentski rad iznosi 63.000 kuna. Taj se iznos sastoji od neoporezivog primitka u visini 15.000 kn i godišnjeg iznosa osnovnog osobnog odbitka od 48.000 kuna.
"Napominjemo da studenti koji se u tijeku kalendarske godine zaposle temeljem ugovora o radu, mogu postati obveznici poreza na dohodak po godišnjoj prijavi, zato što je u iznosu neoporezivog primitka ostvarenog temeljem studentskog rada od 63.000 kuna uključen i mjesečni osobni odbitak od 4000 kuna (godišnje 48.000 kuna)", rekli su nam iz Studentskog centra u Zagrebu.
Studentica, ilustracija (Foto: Dnevnik.hr)
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Pri obračunu plaće također se koristi osobni odbitak tako da u istoj kalendarskoj godini u nekim slučajevima dođe do dvostrukog korištenja osobnog odbitka.
U tim situacijama porezna uprava izdaje rješenje o godišnjem obračunu poreza u kojem se ukupno može koristiti 48.000 kuna s naslova osobnog odbitka te dolazi do obveze uplate poreza. "Navedeno ovisi o broju isplaćenih plaća u tijeku godine i ostvarene studentske zarade tijekom godine", pojašnjavaju iz zagrebačkog SC-a.
Pročitajte i ovo
Sve na jednom mjestu
Koliko iznosi porezna olakšica za dijete? Ovo morate znati o neoporezivom dijelu dohotka
Ističu da se porez obračunava na iznos koji premašuje 63.000 kuna. Prema Zakonu o porezu na dohodak, utvrđene su stope poreza na dohodak u 2022. godini: 20 posto na iznos do 30.000 kuna mjesečno i 30 posto na iznos iznad 30.000 kuna mjesečno. Stope prireza utvrđene su prema gradskim ili općinskim odlukama (za Zagreb 18 posto).
Pročitajte i ovo
Imaš pravo, ostvari ga
Tko ima pravo na povrat poreza i zašto se on uopće isplaćuje?
"Studenti za primitke ostvarene temeljem Zakona o obavljanju studentskih poslova, ukoliko su zbog prekoračenja propisanog neoporezivog iznosa platili porez i prirez na dohodak, ne ostvaruju pravo na povrat poreza po osnovi godina života zato što se primitak ostvaren temeljem Zakona o obavljanju studentskih poslova ne smatra nesamostalnim radom", napominju iz zagrebačkog SC-a.
Novi uvjeti rada preko studentskih ugovora (Foto: Dnevnik.hr) - 2
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Dodaju da student servis nema saznanja o isplatama na tuđi studentski ugovor, već o tome vodi brigu Porezna uprava.
Stipendije
Stipendije učenicima i studentima za redovno školovanje na srednjim, višim i visokim školama te fakultetima do iznosa od 1750 kuna mjesečno nisu oporezive porezom na dohodak. Stipendije mogu biti isplaćene i iznad propisane svote, no tada se na razliku plaća porez na način propisan za drugi dohodak (20 posto + prirez), bez obveze obračuna doprinosa za obvezna osiguranja.
Na žiro račune studenata posrednik (Studentski centar) doznačuje studentima zaradu ostvarenu preko studentskog ugovora. Studenti u pravilu imaju otvorene i tekuće račune na koje im fizičke osobe (roditelji, prijatelji) mogu doznačiti novac.