Multimedijalni kulturni centar Split (MKC) na korištenje je dobio 12 poslovnih prostora za koje neće plaćati zakupninu već samo troškove režija dok traje obnova Doma mladih.
Podijelite
U splitskom Domu mladih, ustanovi u kojoj su smještene brojne kulturno-umjetničke udruge, krajem godine počet će obnova vrijedna 20 milijuna eura. Grad Split zbrinuo je korisnike koji djeluju unutar Doma dodjelivši im atraktivne gradske poslovne prostore na više lokacija u središtu i širem središtu Dioklecijanova grada.
Multimedijalni kulturni centar Split (MKC), ustanova za organizaciju i produkciju kulturnih i umjetničkih programa u područjima vizualne, filmske i glazbeno-scenske umjetnosti, tako je na korištenje dobio 12 poslovnih prostora za koje neće plaćati zakupninu već samo troškove režija. Među njima su i prostori koje je godinama koristila gradska organizacija Hrvatske demokratske zajednice u Sinjskoj ulici, ali i objekt na Zenti u koji će se preseliti klub "Kocka". Dakle, u bivšem "Shakespeareu", "O‘Hari" ili "Zenti" sada će se njegovati više alternativni, underground stil.
Jasno je kako je grad korisnicima spomenutog Doma, mahom mlađoj populaciji, trebao pomoći u pronalaženju novih prostora jer sve suprotno značilo bi moguće pauziranje djelovanja tih udruga, koje imaju i zaposlene djelatnike, do kraja obnove. No, javili su nam se i čitatelji iz Splita koji postavljaju pitanje zašto se grad odriče financijskih sredstava koje je dosad dobivao od zakupnine za neke od ustupljenih prostora, zašto nije proveden natječaj pa da i drugi mogu konkurirati za te prostore i u konačnici zašto je MKC Split dobio prednost ispred nekih humanitarnih udruga koje dulje vrijeme čekaju na adekvatan prostor.
Isto pitanje postavio je gradonačelniku Ivici Puljku na današnjoj sjednici Gradskog vijeća i Igor Stanišić, vijećnik HGS-a.
"Na osnovu čega ste dodijelili 12 gradskih prostora MKC-u i po kojoj zakonskoj osnovi im je dano besplatno korištenje gradskih prostora. Zašto Zaključak gradonačelnika o dodjeli prostora na Zenti, bivša "O'Hara", nije objavljen u službenom glasniku?", pitao je HGS-ovac.
Odgovorio mu je zamjenik Bojan Ivošević.
"Kao i svim našim ustanovama, možemo im dodijeliti prostore za njihov rad. Vi očito smatrate da bi MKC trebalo ugasiti dok traje rekonstrukcija Doma mladih. U okviru zakona dodijelili smo im prostor. A Zenta nije u tom zaključku dok se ne riješi prijenos sa Javne ustanove športski objekti (JUŠO). Čudim se što problematizirate dodjelu proračunskim korisnicima besplatno", rekao je Ivošević.
Bojan Ivošević - 4Foto:
DNEVNIK.hr
Stanišić mu je replicirao da Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora kaže kako Grad može bez natječaja dodjeljivati prostore, no to je u suprotnosti s onim što su ranije govorili.
"Tvrdili ste da će za svaki gradski prostor ići javni natječaj i da će se dati onima kojima je najpotrebniji. Na ovaj način ste prekršili svoj politički stav koji ste iznosili za neke druge stvari. A kad je riječ o zakonskoj osnovi, nisam vidio nigdje u zakonu da je dozvoljeno davanje besplatnog korištenja gradskih prostora. Cijene određuje Gradsko vijeće, a ne gradonačelnik i zamjenici. Dakle, vi možete dati bez natječaja, ali ne besplatno", naglasio je Stanišić.
Kako se gradska vlast odriče značajnog iznosa od zakupnine svjedoči i ugovor o zakupu kojeg nam je ustupio naš izvor, a kojim je grad prije znao mjesečno uprihoditi desetke tisuća kuna samo od kompleksa na Zenti.
Ugovor o zakupuFoto:
DNEVNIK.hr
Ugovor o zakupu - 2Foto:
DNEVNIK.hr
Ugovor o zakupu - 3Foto:
DNEVNIK.hr
Također, jedan Splićanin, koji je želio ostati anoniman, postavio je pitanje gradskim vlastima zašto humanitarna udruga poput Udruge Anđeli (udruge roditelja djece s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju) nije dobila prostor.
"MKC-u su dodijelili čak 12 poslovnih prostora, a primjerice Udruga Anđeli i dalje čeka na adekvatan prostor i nakon 19 godina djelovanja. Govorim to jer sam posebno osjetljiv na osobe s invaliditetom. Nemam ništa protiv da grad pomogne MKC-u, no smatram da se na te poteze dijelom može gledati i kao na skupljanje političkih poena. Time računaju na glasove ljudi koji se okupljaju u tim udrugama", kazao nam je.
Odgovor na sva pitanja koja su spomenuta u ovom tekstu prije par dana zatražili smo od splitskih gradskih vlasti. Zamjeniku splitskog gradonačelnika Bojanu Ivoševiću očito je zasmetalo kad je to spomenuto čak i na sjednici Gradskog vijeća. Pritom ga je predsjednik vijeća opomenuo da ne insinuira. Dalo bi se zaključiti da Ivošević, zlobnici bi rekli u maniru nekakvog lokalnog šerifa, smatra kako stanovnici Splita, vijećnici pa i novinari ne smiju propitkivati odluke gradskih vlasti i tražiti obrazloženje istih.
"Multimedijalni kulturni centar je gradska ustanova u kulturi koja upravlja zgradom Doma mladih. Kao što Vam je vjerojatno poznato, kreće se u sveobuhvatnu rekonstrukciju i uređenje predmetne zgrade.
Ono što vam očigledno nije poznato jest činjenica da Grad Split, sukladno pozitivnim pravnim propisima, u konkretnom slučaju sukladno odredbama Odluke o dodjeli na uporabu nekretnina proračunskim korisnicima Grada Splita („Službeni glasnik Grada Splita“, broj 11/24), iste proračunskim korisnicima daje na uporabu neposrednom pogodbom i bez naknade, i to isključivo za potrebe obavljanja njihove redovne djelatnosti i na njihov obrazloženi zahtjev te uz obrazloženo mišljenje upravnog tijela nadležnog za područje njihova djelovanja.
Kako je Multimedijalni kulturni centar proračunski korisnik te kako je Gradu Splitu podnio zahtjev za dodjelu na uporabu određenog broja poslovnih prostora u svrhu nastavka obavljanja svoje redovite djelatnosti za vrijeme dok traje rekonstrukcija zgrade Doma mladih, a kojem zahtjevu je priloženo obrazloženo mišljenje upravnog tijela nadležnog za područje kulture, Grad Split dodijelio je istom na uporabu 12 poslovnih prostora, i to na sljedećim adresama: Bana Jelačića 4, Dobrilina 3, Dobrilina 15, Doverska 29, Doverska 38, Gundulićeva 21, Kralja Zvonimira 35, Odeska 5, Put Plokita 25, Put Plokita 51, Sinjska 2/II i Sinjska 2/III.
Što se tiče objekta na Zenti, on je pod upravljanjem Javne ustanove športski objekti i po zahtjevu Grada Splita u postupku je prijenosa s JUŠO na MKC, te zbog toga nije za sada spomenut u zaključcima o ustupanju prostora.
Ivica PuljakFoto:
DNEVNIK.hr
Sukladno odredbama gore citirane Odluke, predmetni poslovni prostori dodijeljeni su na uporabu neposrednom pogodbom i bez naknade, za obavljanje kulturno – umjetničke djelatnosti, na određeno vrijeme, zaključno do 31. prosinca 2026. godine. Multimedijalni kulturni centar nad njima preuzima vlasnička prava, osim prava na otuđenje i opterećenje, kao i sve vlasničke obveze, te je dužan plaćati sve troškove nastale s osnove njihova korištenja (struju, vodu, komunalnu i vodnu naknadu te sve druge troškove sukladno računima davatelja usluga).
Kao što skrbi o proračunskim korisnicima, Grad Split skrbi i o humanitarnim i sličnim udrugama kojima se prostori dodjeljuju na korištenje po sasvim drugom pravnom osnovu odnosno temeljem Odluke o dodjeli prostora na korištenje udrugama i ostalim organizacijama civilnog društva („Službeni glasnik Grada Splita“, broj 89/23), i kojima se, osim u iznimnim slučajevima koji su propisani Odlukom, poslovni prostori dodjeljuju isključivo putem javnog natječaja. Jedan od takvih natječaja je upravo u pripremi i biti će raspisan kroz nekoliko narednih dana.
Što se tiče Vaše konstatacije da se Grad Split, dodjelom pojedinih nekretnina na uporabu bez naknade, odriče znatnih prihoda, napominjemo Vam kako primarni cilj Grada Splita nije ostvarivanje profita već pružanje usluga, zadovoljenje potreba i unapređenje kvalitete života lokalne zajednice, što ne znači da istovremeno ne vodi računa o financijskoj održivosti i odgovornom upravljanju nekretninama", poručili su.