U prvom svjetskom Muzeju tambure se puno toga može vidjeti, ali i čuti i naučiti. Na licu mjesta posjetitelji mogu vidjeti kako se izrađuju ili grade tambure. Našem majstoru za izradu jedne tambure treba 60 radnih sati. Zanimljivo, tambure se ne izrađuju od slavonskog hrasta, već javora i smreke, a javor stiže iz slavonskih šuma, dok smreka stiže s Velebita.
Pročitajte i ovo
Pokušaj zataškavanja
Odgojiteljice u vrtiću dobile opomenu pred otkaz, otac bebe poručio: "To je bio veliki šok, pomiješalo se puno osjećaja"
sankcije za odgojiteljice
Majka ozlijeđene bebe iz Slavonskog Broda: "Strašno je uopće razmišljati što je dijete prošlo…"
Mladen Jurković, graditelj tambura nam je pokazao taburu e-bisernicu koja je zanimljiva jer je rađena od mahagonija. 'Inače koristimo naše domaće drvo- smreku. A sada ovdje imamo mahagonij, kruška, orah, glasnjača je od smreke. Glasnjača je rezonator koji kad se žica trzne pojačava titranje i dobivamo ton', objasnio je Mladen.
Više od 60 ručno izrađenih eksponata, neki stari i više od stoljeća, izloženi su u Muzeju tambure. 'Tu je jednoglasna tambura, zove se Brač, koja do pete pećnice ima željezne pragove, taj instrument danas više ne postoji', kazao je etn muzikolog Mihael Ferić.
>> Glazbene jazz akrobacije na tamburici
Neće to biti klasičan muzej. Trebala bi tu biti slušaonica, videozid, suvenirnica, prostor za koncerte. Primjerci stari i više od 100 godina mogli bi biti zanimljivi turistima. Do Muzeja tambure uskoro će lakše moći doći uz pomoću pametnog telefona. Naime, aplikacija Cro Museums navodi do muzeja i daje sve potrebne informacije - od onoga što se izlaže, do toga ima li muzej suvenirnicu ili primjerice pristup za invalide.
'Osim toga možete vidjeti i radno vrijeme, cijenu ulaznice, tko ima pravo na besplatnu ulaznicu, da li ima audio vodič i na kojim jezicima. Direktno iz aplikacije možete nazvati muzej i poslati mail', objasnila je autorica aplikacije Jelena Bračun Filipović. Dakle, samo jedan klik dijeli vas od hrvatske muzejske baštine.
I ovaj muzej i ovi eksponati žele dokazati da je tambura izvorni hrvatski instrument. Preteča tambure stigla je u Slavoniju s turskim osvajačima no to je potpuno drugačiji instrument. Tambure su počeli graditi hrvatski majstori, kroz 5 sustava građe razvilo se više od 70 različitih vrsta tambura.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook