Nakon što su prvi slučajevi gripe zabilježeni 15. studenoga, zasad je molekularnim tehnikama dokazano 25 oboljelih, od kojih je nekoliko odraslih osoba razvilo teže kliničke slike u vidu pneumonija i meningoencefalitisa, doznaje se od voditelja Nacionalnog centra za influencu Vladimira Draženovića.
Broj oboljelih raste geometrijskom progresijom
Pročitajte i ovo
Nakon veterinarske inspekcije
Ptičja gripa u Koprivničko-križevačkoj županiji: Mještani dobili naputak
Za Dnevnik Nove TV
Epidemiolog Kaić objasnio što se dogodilo s cjepivima protiv korone, otkriva i kad bi moglo doći ono protiv gripe: "Godinama nam lažu"
S obzirom na to da se broj oboljelih od gripe širi geometrijskom progresijom, vrlo je vjerojatno da će u slijedećih par tjedana taj broj znatnije porasti. Oboljeli su svih uzrasta - djeca, radno aktivna populacija i stariji, što znači da se gripa proširila u zajednici.
Vrhunac gripe očekuje se u siječnju, a potrajat će više tjedana, dok se znatniji pad oboljelih očekuje tek u ožujku.
Kod svih oboljelih potvrđen je za sada virus gripe B-tipa, a tipizacijama je utvrđeno je da se radi o B-Yamagata liniji virusa, koja je cirkulirala i prošle godine.
Smatra se da će ove sezone gripu izazivati četiri podtipa virusa gripe: dva A - A/H1N1 i A/H3N2 te B-virusi dvije linije, i to Yamagata i Victoria.
Upravo se antigeni tih virusa nalaze u cjepivu pa će to ujedno biti najbolja prevencija za građane koji se žele zaštititi od te uvijek neugodne i ozbiljne bolesti.
Cijepiti se može bez obzira na to što je epidemija već počela jer najčešće traje sve do početka travnja. Sve ostale mjere zaštite i podizanje imuniteta su dobro došle, ali nijedna od njih ne može s tako visokom pouzdanošću zaštititi osobu od gripe kao cijepljenje.
Potrošene sve doze cjepiva
S obzirom na to da je ove godine odaziv na cijepljenje bio izuzetno dobar, potrošeno je svih 280.000 doza cjepiva protiv gripe, a u pripremi je dodatnih 8500 doza koje će po primitku biti odmah distribuirane cjepiteljima.
Simptomi gripe bez komplikacija su povišena temperatura, iscrpljenost, drhtavica, gubitak apetita, bolovi u mišićima i zglobovima, curenje i začepljenost nosa, grlobolja i kašalj.
Liječničku pomoć treba potražiti ako oboljeli ima temperaturu koja traje dulje od četiri-pet dana, ako otežano diše, uz kratak dah i jako kašljanje, ako osjeća bol ili pritisak u prsima, vrtoglavicu ili ošamućenost, ako povraća i ima proljev te ako se povišena temperatura ponovi nakon poboljšanja simptoma.
Stručnjaci ističu kako gripu treba preležati. Pijenje mnogo tekućine i mirovanje važnije je od udarnih doza vitamina C ili češnjaka. Gripa ne zahtjeva posjet liječniku, osim kod komplikacija, oboljeli treba ostati kod kuće i ne širiti zarazu.
Gripu uvijek prati tjelesna temperatura viša od 38 stupnjeva Celzijevih, što isušuje organizam. Najbolji su topli napici (jer prevrući štete grlu, jednako kao i hladni), ne previše zaslađeni i bezalkoholni. Treba ih piti u dostatnim količinama kako bi se nadoknadila tekućina izgubljena znojenjem i visokim temperaturama.
Za spuštanje temperature mogu se koristiti lijekovi za snižavanje temperature i tuširanje u mlakoj vodi, a nikako alkoholni oblozi. Korisne su i pastile za grlo kako bi sluznica grla zadržala vlažnost. U slučaju jačeg kašlja, preporučuje se sirup protiv kašlja. (Hina)