Predsjednik ZUSSB-a Antun Laslo, i sam proizvođač mlijeka, rekao je kako poziva ministra Pankretića da za 30.000 kuna mjesečno vodi njegovo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, farmu muznih krava, i da ih on izvede ih teške situacije, a da, ne uspije li u tome, materijalno odgovara za to. 'Jer, ja u ovim uvjetima, s ovakvom politikom Ministarstva poljoprivrede prema domaćim mljekarima, mjesečno proizvodnim gubitak od 35.000 kn, a dosad sam uredno podmirivao svoje obveze. Drugi, veći mljekari, sada mjesečno trpe i 150.000 do 200.000 kuna gubitka', rekao je Laslo, podsjetivši na donedavno vrijeme kada je, ocijenio je, mljekarstvo i podizanje farmi, praćeno Operativnim programom razvoja govedarstva, bilo u uzlaznoj putanji.
Pročitajte i ovo
Razdoblje 'mršavih krava'
Alarmantno: Ove godine propalo 2.800 farmera!
Više pojedu nego što zarade
Svaka hrvatska krava zadužena je gotovo 600 kuna
'Pogrešna politika'
'No, zbog pogrešne politike i nerazumijevanja resornog ministarstva, danas su domaći mljekari u teškoj situaciji; litra mlijeka ne bi smjela biti manja od tri kune jer proizvođača košta 2,30 do 2,50, a ona s premijom na mom primjeru iznosi samo 1,98 kuna', kazao je Laslo. Dodao je kako su proizvođači mlijeka i na udaru zbog, kako je ustvrdio, 'neograničenog uvoza jeftinog i nekvalitetnog mlijeka iz BiH, koje je nepoznate kvalitete i podrijetla'.
'Samo protok mlijeka kroz Bosnu do Hrvatske'
'To mlijeko očito ima samo protok kroz Bosnu do Hrvatske jer BiH ne proizvodi dovoljno mlijeka ni za Sarajevo. Za taj je uvoz u Istri osnovana agencija koja je za to dobila dozvolu samog Ministarstva poljoprivrede što je direktna šteta domaćoj proizvodnji', izjavio je Laslo.'Seljaci ne traže poticaje i kapitalna ulaganja nego samo realnu cijenu svojih proizvoda. Ministar Pankretić za takvo teško stanje ne može dati ostavku nego za to mora odgovarati', poručio je Laslo. I tajnik ZUSSB-a Stanko Zdravčević rekao je kako ZUSSB i Hrvatski seljački savez pojedinih slavonskih županija neće dozvoliti da ovogodišnja cijena pšenice bude ispod 1,22 kune po kilogramu.