‘To je neprihvatljivo i neeuropsko ponašanje i apeliram još jednom na slovensku politiku da od toga odustane i da kao dobri susjedi pruže ruku Hrvatskoj u našim pregovorima, a kako će izgledati granica između nas neka odluči međunarodno pravo’, naglasio je Sanader. Pritom je podsjetio da je Slovenija u Uniju ušla s istim otvorenim pitanjem, ‘koje danas nije ni u čemu različito od 2004. i to mora učiniti i Hrvatska. Istaknuo je i da ‘dvostruki standardi nikada nisu bili dobri za Europu i uvijek su se razbili o glavu Europi’.
Pročitajte i ovo
Žbogar se brani od napada oporbe
'Ni jedan centimetar teritorija nećemo dati Sloveniji'
Očekuje dogovor premijera
Rehn pozdravio susret Sanadera i Pahora
>> 'Slovenija podržava hrvatsko članstvo u EU'
‘Ideja koja je plemenita u sebi i koja je jedina moguća i realna, a to je ideja europskog ujedinjavanja, mora u sebi sadržavati one vrijednosti na kojima počiva, a to su suradnja, međunarodno pravo, dobrosusjedstvo’, rekao je premijer. Čak štoviše, dodao je, kada je Slovenija ulazila u EU, njena granica s Hrvatskom tada je bila vanjska granica EU. Kada pak Hrvatska uđe u EU, granica sa Slovenijom bit će unutarnja granica, ‘dakle još i manje važna nego tada’. ‘Danas u Europi nisu važne granice između Austrije i Slovenije, Njemačke, Italije i td.. Nema granica i tako će biti i sutra između Hrvatske i Slovenije, a zna se gdje je čiji teritorij i granice će biti u drugom planu’, kazao je premijer.
'Pregovori nemaju veze s rješavanjem graničnog pitanja’
Još je jednom pozvao Sloveniju da deblokira pregovore, a ‘granično pitanje ostavi sa strane, jer ono nema veze s pregovorima’. Predsjednik Vlade je ocijenio i da je Hrvatska do sad bila te će i dalje biti vrlo konstruktivna i kreativna u iznalaženju rješenja te da je s hrvatske strane učinjeno sve da se izađe u susret slovenskoj želji da se granično pitanje riješi zajedno s pregovorima, ‘ali ne na način kako to misle neki u slovenskoj politici’. Pritom je odbacio neke interpretacije koje su se čule u Sloveniji ovih dana da Hrvatska ne želi dalje razgovarati.
‘S punom odgovornošću izjavljujem danas u ime hrvatske Vlade da Hrvatska želi i dalje nastaviti razgovore, ali pregovori nemaju nikakve veze s rješavanjem graničnog pitanja’, naglasio je Sanader. Podsjetio je i da je Hrvatska prihvatila posljednji prijedlog Ollija Rehna i 'europskog trija' na načelu 'uzmi ili ostavi', dok je Slovenija bila ta koja ga nije prihvatila, već je ponudila amandmane koji u bitnom mijenjaju taj prijedlog.
Žbogar: Slovenska stajališta u graničnom prijeporu su ‘meka’
Slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar ustvrdio je da njegova država u graničnom prijeporu s Hrvatskom zastupa ‘meka’ stajališta, dok Hrvatska granicu ‘prejudicira’, komentirajući poziv talijanskog ministra vanjskih poslova Franca Frattinija Ljubljani da pokaže ‘fleksibilnost’ kako bi se hrvatski pristupni pregovori mogli nastaviti. ‘Slovenija od samoga početka ima vrlo meka stajališta. Problem nije izazvala Slovenija nego Hrvatska svojom pristupnom dokumentacijom’, rekao je Žbogar u petak novinarima, zamoljen za komentar Frattinijeve izjave da je potrebna fleksibilnost Slovenije kako bi Hrvatska nastavila blokirane pristupne pregovore s EU. Šef slovenske diplomacije ponovio je stajalište Ljubljane da je blokadom hrvatskih pristupnih pregovora Slovenija ‘morala zaštititi svoje nacionalne interese’ jer su se u hrvatskim dokumentima poslanim u Bruxelles tijekom pristupnih pregovora našli ‘zemljovidi koji na vrlo jednostran način prikazuju granicu’.
'Pomognite im, i mi smo pomagali vama'
Slovenija je, po Žbogarovim riječima, blokirala pregovaračka poglavlja u kojima je pristupnom dokumentacijom prejudicirana granica, a budući da se u međuvremenu ‘nisu promijenile okolnosti’ i dalje ne može dopustiti deblokiranje spomenutih poglavlja. ‘Žao nam je da polugodišnji proces Europske komisije i povjerenika Ollija Rehna još nije polučio rezultat i da su pregovori prošlog tjedna bili prekinuti. Nadamo se da će se nakon kratke stanke i promišljanja, te nakon što se smiri pregrijana retorika, biti moguće vratiti za (pregovarački) stol kako bi se potražilo rješenje’, rekao je Žbogar.
Frattinijev poziv Sloveniji da pokaže fleksibilnost prema hrvatskim pristupnim pregovorima jer je i Italija pomagala Sloveniji na njenom putu u EU komentirala je i Slovenska nacionalna stranka (SNS), nacionalističkog prvaka Zmage Jelinčiča, navodeći u priopćenju za javnost da se radi o ‘grubom napadu’ susjedne države i ‘političkom mešetarenju’ na račun Slovenije. Stranka navodi da bi zbog graničnog pitanja Pahorova vlada morala ‘razmisliti’ o uvođenju ‘protumjera’ protiv Hrvatske, pa i zatvoriti neke granične prijelaze. Jelinčičeva stranka prvi je put ušla u parlament 1992. godine. Do sada nije ulazila ni u jednu vladu, ali su u javni i medijski diskurs u međuvremenu ušli mnogi pojmovi iz njena političkog žargona. Jelinčič je tako među prvima iznosio ideje o potrebi ‘podjele jugoslavenskog mora’ te tvrdio da je Istra ‘nikad u povijesti’ nije pripadala Hrvatskoj, te da je u nju inkorporirana ‘za vrijeme NDH’. (Hina)