Most, koji je inicirao te izmjene, oporba optužuje da sve to čini kako bi spriječio dubrovačkog gradonačelnika Andru Vlahušića da se na svibanjskim lokalnim izborima ponovno kandidira, oporba, konkretno SDP najavljuje da će ga, čim se zakon objavi, poslati Ustavnom sudu na ocjenu.
Pročitajte i ovo
38 točaka
Sabor donio važnu Deklaraciju: Evo što ona znači za prava umirovljenika i starijih osoba
Bez dlake na jeziku
Oporba se obrušila na Turudića: "Priprema teren za spas obožavane ministrice. To je skandalozno"
Mostov prijedlog u prvom je čitanju imao zabranu kandidiranja osuđenima na "bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest mjeseci ili uvjetnu kaznu od najmanje godinu dana" za najteža kaznena djela i ona protiv službene dužnosti.
U raspravi su Mostovi zastupnici ponavljali da ne vide ništa sporno u tome što je zakon napisan baš zbog Vlahušića no nezamijećeno je prošlo da se zakon ne može primijeniti na Vlahušića jer mu je Vrhovni sud uvjetnu kaznu zbog zlouporabe dužnosti smanjio s godine dana na šest mjeseci.
Vlada je uvažavajući zamjerke iz rasprave predložila da birači i političke stranke za lokalne izbore neće smjeti kandidirati osobe koje su pravomoćno, uključujući tu i uvjetnu osudu, osuđene na kaznu zatvora od najmanje šest mjeseci.
Peđa Grbin (SDP) poručio je Mostu da mu je trud uzaludan. "Nisam sretan da je gospodin Vlahušić kandidat zbog svega što mu se stavlja na teret, ali građani su ga dva puta birali, znate da ga ne možete maknuti na drugi način, pa ga mičete na ovaj, no zakon neće opstati na Ustavnom sudu", rekao je Grbin.
"Istog dana kada se zakon objavi u Narodnim novinama ide na Ustavni sud", poručio je SDP-ov zastupnik.
Za izmjene Zakona o lokalnim izborima glasovalo je 78 zastupnika, protiv njih 32, a šest ih je bilo suzdržanih.
Mostovom Maru Kristiću ostao je uključen mikrofon nakon glasovanja pa se mogla čuti njegova reakcija. "To! Eto vam papci", poručio je oporbi.
Vlahušić o zabrani kandidature: Hvala svima na nagradi za životno djelo
Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić ocijenio je donošenje izmjena Zakona o lokalnim izborima "nagradom za životno djelo", a najavio je da će tražiti ocjenu ustavnosti tog zakona.
"Zahvalio bih saborskim zastupnicima, predsjedniku Sabora i svima koji su glasovali 'za' jer sam dobio nagradu za životno djelo. To je najveći oblik priznanja koji je jedan političar u Hrvatskoj mogao dobiti, a to je da mu Hrvatski sabor zabrani političko djelovanje. Zahvaljujem, naravno, i svim članovima Vlade koji su predložili to, ali inicijativa je došla iz Sabora", rekao je Vlahušić te dodao kako je pobijedio na svim neposrednim izborima za gradonačelnika u povijesti.
"Gradonačelnici su se birali neposredno tri puta i sva tri puta sam pobijedio. Imam dvije povelje Republike Hrvatske i brojna druga priznanja, ali ovo priznanje kao prvom građaninu kojemu je odlukom Hrvatskog sabora zabranjen politički rad zbog opasnosti za narod i državu i kvarenja mladeži - to je najveće priznanje kojem sam se nadao da ću ga ikad dobiti", sarkastičan je Vlahušić.
Na pitanje hoće li i osobno tražiti ocjenu ustavnosti tog zakona, kao što su to već najavili SDP i HNS, Vlahušić je odgovorio kako "ratnici moraju ratovati do kraja".
"To je procedura koju čovjek mora napraviti. Ja sam ratnik i ratnici moraju ratovati do kraja", zaključio je.
Inače, Vlahušić je osuđen na uvjetnu zatvorsku kaznu od šest mjeseci uz rok kušnje od godinu dana zbog zloporabe položaja i ovlasti u aferi Šipan s tadašnjim koalicijskim partnerom Perom Vićanom.
Protiv dubrovačkoga gradonačelnika Uskok je podigao optužnicu i u aferi Revelin, no o njoj se tek ima očitovati Optužno vijeće Županijskoga suda u Splitu, a posljednja sjednica u studenome je odgođena jer je njegova obrana zatražila izuzimanje dijela dokaza za koje drži da su nezakoniti.
Izmijenjen i Zakon o policiji, a Pernaru skinut imunitet
Posljednjeg redovnog radnog dana u ovoj godini, Sabor je izmijenio i Zakon o policiji te se primjena odredbe o isplati otpremnina policajcima koji odlaze u mirovinu odgađa do 1. siječnja 2018. godine, umjesto do 1. siječnja 2019. godine, kako je prvotno bilo predviđeno.
'Skraćivanje' su, naime, amandmanom tražili klubovi HDZ-a i Mosta, a suglasila se Vlada koja pritom poručuje da će se u državnom proračunu za 2018. planirati potrebna sredstva za primjenu odredbi Zakona o policiji kojima se propisuje pravo na neto iznos otpremnine policajcima kojima prestaje služba radi invalidske, starosne i prijevremene mirovine.
Primjena odredbi o otpremninama odgađala se od kada je Zakon stupio na snagu, tj. od 31. ožujka 2011., prvo za početak 2013., pa početak 2015. te početak 2017.
Prije nego su se razišli na jednomjesečnu stanku, zastupnici su skinuli imunitet kolegi Ivanu Pernaru (Abeceda demokracije) kako bi se protiv njega mogao voditi kazneni postupak zbog uništavanja imovine, odnosno crtanja dva grafita u naselju Jelkovec. Odobrenje za vođenje postupka zatražio je DORH.
U drugom slučaju, privatnoj tužbi novinara, Pernaru je imunitet 'ostao'.
Sabor je tako, nakon polemičnih rasprava na plenarnoj i sjednici Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP), ispoštovao dosadašnju praksu da imunitet skida kad to traži DORH ili sud, ali ne i kad se radi o privatnom tužitelju.
Većinom glasova zastupnika nije u prvom čitanju prošao Mostov prijedlog zakona po kojem bi se državnim dužnosnicima ograničio rast plaća do kojeg bi došlo zbog porezne reforme koja na snagu stupa od početka iduće godine.
Zaključujući sjednicu, predsjednik Sabora Božo Petrov kazao je kako vjeruje da neće biti potrebe za izvanrednom sjednicom u vrijeme ustavne stanke te im zaželio svako dobro u povodu nadolazećih blagdana. (B.V./Hina)