Danas nije jeftino studirati, no sutra će to biti pravi luksuz. Neki su fakulteti, usred krize, poskupjeli svoje usluge. Mnogima su roditelji ostali bez posla i ne mogu plaćati školarine. Dobiti studentski kredit teže je no ikad. Bilježe se i prva odustajanja od studiranja, jer su mjesečni izdaci previsoki.
Cijene školarina autonomna su odluka fakulteta. Hrvatski studentski zbor danas je od države zatražio da pozove dekane na socijalnu osjetljivost. No Gordana Kralik, rektorica Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku tvrdi: 'Školarine godinama nismo dirali, vodili smo računa da budemo umjereni i cijene nismo podigli.'
Smještaj u domu nekolicini je spas, ali većini nedosanjani san. Od 160 tisuća hrvatskih studenata tek svaki deseti ima sreću živjeti u studentskom domu. U Osijeku će se graditi novi dom s 500 ležaja te još jedan restoran. Većinu troškova prehrane plaća država. 'Ako u 16 kuna po obroku, student plaća samo 4 kune, onda bih rekla da hrvatsko društvo jako vodi računa o njima', dodaje Kralik.
Proračunski izdaci za financiranje studentske prehrane, prijevoza i smještaja nisu mali, ali su nedovoljni. Povećanje školarina , kažu studenti, nije udar samo na studentski standard, već i na budućnost same države.