Provjerite spadate li u kategoriju osoba koje imaju povećane potrebe za magnezijem?
Piše Nova Studio,
08. svibnja 2017. @ 12:09
Odgovor na pitanje zašto osjećamo umor i grčeve u mišićima najvjerojatnije se krije u nedostatku magnezija u organizmu. Kako ga tijelo ne može samo proizvesti, pravilan unos i količina magnezija nužni su za očuvanje zdravlja. Magnezij regulira i niz procesa koji osiguravaju normalno funkcioniranje živčanog sustava.
Podijelite
Katarina Biškup, mr.pharm, objašnjava koje osobe imaju povećane potrebe za magnezijem u organizmu.
Pod pritiskom, organizam se iscrpljuje. Time se smanjuje količina magnezija koji je zaslužan za blokiranje otpuštanja hormona stresa. Osobe pod stresom izložene su razornom djelovanju slobodnih radikala, a magnezij je sastavni dio mnogobrojnih enzima koji djeluju detoksificirajuće. Magnezij se veže za receptore koji djeluju antistresno i pomaže kod opuštanja, smanjuje otpuštanje hormona koji povećavaju stres, a sve više studija pokazuje da djeluje i kod depresivnih osoba.
2. Rekonvalescenti – osobe koje su se oporavile od neke bolesti ili ozljede
Nakon ozljede ili dužeg razdoblja bolovanja u organizamu nedostaje svih nutrijenata nužnih za rast i razvoj pa tako i magnezija. Dovoljna količina magnezija ima ulogu izvora energija koji će potaknuti oporavak cijelog organizma. Ovisno o kakvoj je ozljedi riječ, magnezij je potreban i za pravilno funkcioniranje mišića.
3. Starije osobe
U kategoriju osoba koje imaju povećanu potrebu za magnezijem spadaju i starije osobe i to one koje imaju oštećen probavni sustav i one osobe koje uzimaju lijekove koji smanjuju apsorpciju magnezija. U tu kategoriju lijekova spadaju statini, diuretici, laksativi i antihipertenzivi. Optimalan unos magnezija u organizam regulirat će krvni tlak i osiguravati pravilno funkcioniranje srca. Pomaže i kod napetosti, nesanice i učestalog grčenja mišića.
4. Trudnice
Svaka trudnica trebala bi pripaziti na količinu unosa magnezija u organizam jer upravo njegovo djelovanje u trudnoći omogućuje razvoj ploda, posebno koštanog sustava. Regulira i razinu šećera u krvi, a preventivno djeluje kod razvoja preeklampsije i eklampsije u trudnoći čiji su simptomi napetost u rukama i nogama, bol u gornjem dijelu abdomena, mučnina, glavobolja i smetenje u vidu.
5. Djeca
Najnovija istraživanja pokazuju kako je manjak magnezija u organizmu povezan s pojavom hiperaktivnosti i ADHD-a kod djece. Kako je magnezij nužan za pravilan razvoj koštanog sustava i regulaciju rada mišića i živčanog sustava, preporuča se pripaziti na optimalan unos i kod djece.
6. Sportaši
Zbog povećane fizičke aktivnosti sportaši su izloženi slobodnim radikalima koji oštećuju dijelove stanica u čitavom organizmu. Magnezij može popraviti nastalu štetu koju uzrokuju slobodni radikali. Također, optimalnim unosom magnezija povrede i rane sportaša brže zacjeljuju. Nakon intenzivne fizičke aktivnosti magnezij pomaže u opuštanju mišića.
Katarina Biškup, mr.pharm., preporučuje Twinlab magnezij koji dolazi u kapsuliranom obliku. Omogućuje jednostavnu primjenu te optimalnu iskoristivost bez unosa umjetnih sladila i aditiva koji se upotrebljavaju u proizvodnji drugih proizvoda. Pogodan je i za starije osobe i sve one koji imaju probleme s probavnim traktom i trebaju izbjegavati šumeće oblike.
Faktori koji utječu na apsorpciju magnezija
Razina magnezija u organizmu smanjuje se povećanim unosom slane hrane, povećanim znojenjem, konzumacijom kave, alkohola i gaziranih pića. Namirnice bogate masnoćama, vlaknima i oksalnom kiselinom mogu negativno utjecati na apsorpciju magnezija.