Problemi s Ukrajinom, glavnom tranzitnom zemljom, Rusija, prema riječima premijera Vladimira Putina koje je telefonski uputio Švedskoj, vjerojatno se neće izbjeći ni ove zime. Prošlogodišnji sukob Ukrajine i Rusije koji je rezultirao obustavom isporuke plina, nije zaobišao ni nas. Ove pak sezone, kako kaže dr. Miljenko Šunić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin, volumen skladišta plina u Hrvatskoj je povećan, a bolja je i tehnika kojom se raspolaže, pa s obzirom na to imamo razlog za optimizam. No, ukoliko temperature padnu ispod minus pet stupnjeva Celzijevih i to potraje nekoliko tjedana, grijanje hrvatskih domova postaje upitno.
Pročitajte i ovo
Operacija tajne službe
U Moskvi ubijen programer koji je modernizirao ruske projektile, navodno ga likvidirali Ukrajinci: "Kriv je za smrti tisuća nedužnih"
Novi sukob
Moskva pomoć Ukrajini iz ruske imovine nazvala pljačkom, pa zaprijetila: "To neće proći bez reakcije"
'Plinski problemi nisu do danas riješeni', rekao je Šunić. Premijer Rusije poručio je da bi se mogli pojaviti problemi u tranzitu ruskog plina namijenjenog europskim potrošačima kroz ukrajinski teritorij. Rusko-ukrajinski plinski spor usred prošle sezone oštro je pogodio Hrvatsku kada je prvom polovicom godine počela obustava plina nezaštićenim potrošačima, a problemi nas, ako se temperature drastično spuste i hladnoća potraje nekoliko tjedana, neće izbjeći ni ove godine. Iako je tada Vlada najavila mjere pomoću kojih se ovakvi slučajevi ne bi ponavljali, poput intenziviranja kontakata s talijanskim ENI-jem s kojim bi pokušala dogovoriti da Hrvatskoj prepusti dio svojih količina plina iz Sjevernog Jadrana, te mjere još nisu u potpunosti realizirane.
>> Rusija najavljuje moguće prekide dostave plina
'Ako Rusija ponovno obustavi isporuku plina, predviđanja za to što će se događati u Hrvatskoj ovisi o tome koliko imamo zaliha i koliko će dugo trajati kriza. Kratkoročno se ništa ne može učiniti', rekao je Davor Štern, energetski stručnjak. Budući da je svake zime kamen spoticanja Ukrajina, Štern smatra kako bi joj financijski pomoći trebala Europska unija. 'Ukrajina je siromašna zemlja i ima problema s plaćanjem, a u tom bi se slučaju trebala financijski uključiti Europska unija', kaže Štern te dodaje kako vjeruje da će se, ako bude potrebe to i dogoditi. Nad isporukom visi upitnik, ali ako oni budu idealni u Plinacru uvjeravaju da je transportni sustav spreman. 'Plinski transportni sustav Hrvatske potpuno je spreman da preuzme sve ugovorene količine plina i jamči za njegovu sigurnost. PSP (podzemno skladište plina), operator skladišnog sustava spreman je za sezonu grijanja', saznajemo u Plinacru.
Na upite o zalihama plina, INA nam je poslala tek šturo priopćenje: 'Podzemno skladište plina u Okolima je maksimalno popunjeno. Dobava iz domaćih plinskih nalazišta je osigurana, a uvozne količine plina trenutno se ostvaruju sukladno ugovoru. INA ulaže maksimalne napore kako bi osigurala dovoljne količine prirodnog plina za zimu, odnosno kontinuiranu opskrbu iz svih raspoloživih izvora.'