Prošlo je točno godinu dana od kada je Zagreb i okolicu te dio Slavonije pogodilo strašno nevrijeme. Tog 19. srpnja od posljedicaa nevremena u Zagrebu su poginule dvije osobe. Dva muškarca, 50-godišnji pješak te 48-godišnji vozač, preminuli su nakon pada stabla.
Jedna osoba poginula je kod Nove Gradiške. Muškarac je bio u automobilu na koji je palo stablo. U Zagrebu je u nevremenu ozlijeđeno 60 osoba. Deset je osoba tada zadobilo teške tjelesne ozljede. U Slavonskom je Brodu bilo 32 ozlijeđenih, a u Novoj Gradiški 23.
Zbog težine grmljavinskog nevremena DHMZ je 20. srpnja prošle godine objavio opsežno priopćenje s analizom oluje.
Pročitajte i ovo
Golem IT kvar
Anušić komentirao tehničke kvarove: "Možemo ovo staviti u kontekst kibernetičkih napada i hakiranja, ovo je hibridni rat"
Napisali su da je grmljavinsko nevrijeme bilo izuzetno jako i bilo je samo dio dugoživućeg grmljavinskog nevremena većih prostornih dimenzija (tzv. mezoskalni konvektivni sustav), u okviru kojeg su se stvarale grmljavinske superćelije (sustavi s izraženom rotacijom).
Dostupni podaci pokazivali su kako su udari vjetra na zagrebačkom području bili olujni na granici orkanskih, što ih svrstava među najjače zabilježene na ovom području.
Pročitajte i ovo
pad sustava
Totalni kaos: Aviokompanije diljem svijeta prizemljile zrakoplove, letovi se otkazuju
Nakon središnje Hrvatske grmljavinsko nevrijeme nastavilo je putovati prema istoku te je sličnom žestinom zahvatilo još brojne gradove (Lipik, Slavonski Brod, Županja...), gdje su izmjerene brzine vjetra i do 180 km/h.
Nevrijeme je prouzročilo veliku materijalnu štetu. U Zagrebu i Zagrebačkoj županiji žurne i komunalne službe imale su više od 1300 intervencija.
U videima pogledajte kako je sve to izgledalo.
Posljedice neveremena u Zagrebu - 4
Foto:
Cropix