Ivana Petrović, reproterka Nove TV iz Haaga analizira presudu Međunarodnog suda pravde o genocidu.
Podijelite
Dosta je nejasno rečeno o ubojstvima zarobljenika i civila na Ovčari. Ono što je Sud kazao jest da Hrvatska nije uspjela uvjeriti Sud da je broj ljudi koji je ubijen tom prigodom dovoljan da bi se presudio genocid u punom smislu riječi.
Druga stvar je namjera. Sud je rekao da Hrvatska nije dokazala namjeru i mislim da je to nedokazivanje namjere izravna refleksija presude Šljivančaninu Mrkšić, Radić pred Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju u predmetu Ovčara kada je Šljivančanin koji je bio pukovnik KOS-a, glavne kontraobavještajne službe Jugoslavenske narodne armije koja je bila 'šef te krvave parade', zapravo na neki način amnestiran - najprije jako malom presudom - 5 godina, potom je povišena na 17, a onda mu je revizijom presude smanjeno na 10.
I ta je presuda temelj ove nejasnoće u onoj glavnoj poveznici kojom se trebala dokazati namjera Srbije da počini genocid u Hrvatskoj,a to je KOS. Ta struktura se nigdje ne spominje.
Profesorica Vesna Crnić Grotić rekla je što je bilo ključno za ovakvu odluku Suda u dijelu koji se tiče Hrvatske.
'Ono čega smo se cijelo vrijeme i bojali, a to je dostizanje standarda dokazivanja genocidne namjere. U bosanskom predmetu Sud je rekao da se sva ubijanja, mučenja sve što se može dokazati, mora činiti u svrhu uništenja grupe, u ovom slučaju Hrvata. Oni su u našu korist potvrdili da je postojao jedan obrazac postupanja JNA i srpskih snaga, u činjenju zločina. Međutim, nije prihvaćena tvrdnja da se to radilo iz genocidne namjere - namjere uništenja, grupe kao takve, kako to Konvencija propisuje. Ali je s druge strane sudac rekao da je to dio zločina činjen u sklopu ostvarivanja plana Velike Srbije i da su na tome radili srpski vođe iz Hrvatske, ali da je s njima također surađivala vlast Republike Srbije', rekla je Crnić Grotić.
Također je komentirala 'nedovoljan broj ubijenih' za karakteriziranje djela kao genocida.
'Sud je rekao da ako se radi o uništenju grupe kao takve, Konvencija traži uništenje grupe kao takve - onda je Sud uzeo grupa su Hrvati koji su nastanjivali napadnuto područje, ali odnos broja ubijenih u odnosu na cjelokupnu količinu grupe ne može se smatrati kao ostvarivanje genocidne namjere. Na jedan je način sudac taj broj povezao sa ostvarivanjem genocidne namjere.', zaključuje Crnić Grotić.