Da bi oni dobro rodili, treba ih blagosloviti, zaliti vinom i uresiti kobasicama i kulenom. Nakon toga, treba proslaviti i proteklu godinu i probati mlado vino. Onima koji će ga kušati, policija poručuje da ne sjedaju za upravljač.
Pročitajte i ovo
Ususret Uskrsu
Danas je Veliki četvrtak: Znate li što se obilježava i koji su običaji?
Rezultati ankete
Pitali smo vas koji je najgori običaj na vjenčanjima, jedan odgovor daleko je najpopularniji
Tradicijski običaj proslave svetog Vinka i blagoslov vinograda prikazala je u prostorijama Hrvatske kuće Materina priča vinogradarsko-vinarska udruga Zagrebačko vinogorje, a predstavljena je i srećka Hrvatske lutrije Etno blago s motivima radova tekstilnih rukotvorina članica Hrvatske kuće.
Voditeljica projekta Mina Petra Petričec rekla je kako je "ovo priča o baštini i kulturi hrvatskoga puka" koju će u Hrvatskoj kući "Materina priča" čuvati za buduće generacije. Pročelnik Gradskog ureda za gospodarstvo Ladislav Prežigalo u ime zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića istaknuo je kako je blagdan svetog Vinka, 22. siječnja, dan koji označava početak rada u vinogradima te poželio gradu Zagrebu još sličnih manifestacija.
Direktorica marketinga HL Ana Jazić istaknula je kako im je bilo zadovoljstvo uključiti se u akciju kojom građani, kupnjom srećke, osiguravaju sredstva za projekt Hrvatska kuća Materina priča.
Svakome Etno blago
Kako izgleda dan u vinogradu na blagdan svetog Vinka, 22. siječnja pokazali su predstavnici vinogradarske-vinarske udruge Zagrebačko vinogorje uz tamburaški program. Vincekovo, rečeno je, počinje dolaskom u vinograd nakon čega se Sv. Vinku upućuje molitva za rodnu godinu, a nakon toga vinski gazda rže prvi trs u vinogradu koji je tom prigodom ukrašen" kobasicama, špekom i kršten vinom.
Priredba se održala u suradnji s Gradskim uredom za poljoprivredu i šumarstvo te Gradskim uredom za gospodarstvo, rad i poduzetništvo grada Zagreba, a svatko od posjetitelja današnje priredbe darovan je srećkom Etno blago. (Hina)