"To je iznimno važno i za ravnopravnost plaća i za ravnopravnost mirovina. Jaz u plaćama je u Hrvatskoj prije covida bio 13 posto, onda se tijekom pandemije smanjio na 6,5 do sedam posto, ali se s gospodarskim oporavkom na kraju 21. i na početku 22. godine jaz ponovno penje", rekla je Višnja Ljubičić na sjednici županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova.
Fordo
Pogledajte što je Iran učinio prije izraelskog napada
Doznaje Dnevnik Nove TV
Glavni istražitelj otkrio detalje užasa na Markuševcu: Ubojica je čekao u garaži, a onda je prišao vozilu...
MASKIRAN U POLICAJCA
Ovo je osumnjičeni za ubojstvo demokratske zastupnice i njezinog supruga: U autu mu našli popis meta
Istaknula je da su posljednjih pet godina razlike u plaćama između 11 i 13 posto, a u mirovinama od 22 do 24 posto na štetu žena. U sektorima kao što je socijala, zdravstvo, prerađivačka industrija i financijski sektor ta je razlika do 28 posto.
Istraživanje je pokazalo da 77 posto srednjoškolca u sve četiri hrvatske regije smatra da postoje poslovi za muškarci i za žene, da postoje tzv. muški i ženski sektori, što znači da idu sa stereotipom i predrasudom da "postoji patrijarhalno tržište rada" i potreba da se "dekonstruira prihvatljivost tih stereotipova i predrasuda", rekla je Ljubičić.
"Zato u građanski odgoj ili kako god to zvali treba uključiti rodni egalitet, odnosno pitanje stereotipa i predrasuda o ulogama muškaraca i žena kada se radi i o tržištu rada, ali i o svemu ostalom, o gospodarskom, političkim i socijalnim djelovanju, te o obiteljskim očekivanjima o kućanskim poslovima i odgoju djece", zaključila je Ljubičić.
Pročelnica karlovačke podružnice Zavoda za zapošljavanje Ivana Mehle iznijela je podatak Državnog zavoda za statistiku da je u sektoru za opskrbu plinom i električnom energijom, gdje su najveće neto plaće, samo 16 posto žena, u sektoru informacija i komunikacija 31 posto, a u manje plaćenim sektorima, poput zdravstvene skrbi, žene su zastupljene oko 80 posto.
Pročitajte i ovo
Žele i redefiniciju pojma
Jeste li "Domaćica i menadžerica" ili "Domaćica i pravnica"? Najnovija kampanja izazvala žestoke reakcije
Županica Martina Furdek Hajdin najavila je da će županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova otvarati teme poput ravnopravnosti žena i muškaraca na tržištu rada, te da će u suradnji s institucijama i udrugama "podizati svijest o problemima i educirati razne dijelove društva o problemima diskriminacije i važnosti ravnopravnosti spolova".
Pročitajte i ovo
Odvažne, kreativne i neustrašive
Žensko poduzetništvo prije i nakon potresa: Upoznajte svestrane poduzetnice Banije!
Nakon sjednice pravobraniteljica Ljubičić, županica Furdek Hajdin i članovi tog povjerenstva posjetili su tvrtku AB gradnju, a županica je tom prigodom rekla da je direktorica Marija Janžetić "primjer da i u uvjetno rečeno muškom svijetu ili struci uspješna u upravljanju tvrtkom može biti i žena".