'Iustitia et pax' je na konferenciji za novinare, na kojoj je sudjelovao i predsjednik Komisije, biskup Vlado Košić, predstavila izjavu o odluci Vlade RH da revidira zakon o pravosudnoj suradnji sa zemljama članicama Europske unije.
Pročitajte i ovo
Iustitia et pax
Oglasili se biskupi oko izbora: Poručili građanima da se ne daju zavesti, imaju poruku i za Milanovića
Rezerve i sumnje
Biskupe strah rasprodaje šuma i voda: O tome trebaju odlučiti građani!
Apel je sastavni dio izjave Komisije "Iustitia et pax" koju je, na današnjoj konferenciji za novinare u zgradi HBK pročitala Dubravka Petrović-Štefanac, članica te komisije, a njezin predsjednik sisački biskup msgr. Vlado Košić istaknuo kako je njihova izjava potaknuta nadom da će ulazak Hrvatske u EU pomoći konačnom odbacivanju svih totalitarizama u hrvatskome društvu, posebno komunističkoga zločinačkog nasljeđa.
>> Njemačka savezna policija raspisala tjeralicu za Josipom Perkovićem!
Biskup Košić napomenuo je kako su "možda zakasnili s izjavom jer je prijedlog možda već povučen ", ali ipak smatra da si Hrvatska nije smjela dopustiti da krene u izmjene spomenutoga zakona. U izjavi Komisije, naime, stoji kako se "valja podsjetiti da je europski uhidbeni nalog mehanizam koji je preuzet pregovorima o poglavlju 23, koji nam je do posljednjega trenutka bio najvažniji politički kriterij, štoviše poštivanje europskog uhidbenoga naloga nalaže i članak 9. Ustava RH".
Izostanak lustracije je problem
Kako se dodaje, Komisija je" iznenađena činjenicom da se RH u te izmjene upustila bez konzultacija s EU", te da je "uistinu tužna činjenica da hrvatska vlast po svom političkom mentalitetu nije spremna za ulazak u EU". Ipak, smatra Komisija , "hrvatska vlada može, ako se koncentrira na EU i razvoj Hrvatske, popraviti sliku Hrvatske i legitimirati se kao demokratska vlada koja ne vara partnere, ne prikriva zločine i ne štiti zločince, ma tko oni bili".
Novinare je zanimalo stajalište Komisije o tome bi li problem nesakcioniranje komunističkih zločina 'riješila' lustracija, a biskupov odgovor bio je kako je izostanak lustracije doista problem, i kako bi u Komisiji željeli da se lustracija dogodi, ali da se boje kako to sada nije moguće. Na pitanje hoće li Komisija ukazivati i na zločine drugih totalitarističkih sustava, a ne samo komunističkoga , msgr. Košić odgovorio je kako su zločini fašizma višestruko osuđeni, ali da to nije slučaj za zločinima počinjenim za višedesetljeća dugoga komunističkog totalitarizma.
Košić komentirao suradnju Perkovića s Tuđmanom
Na novinarsko pitanje da prokomentira činjenicu da je bivši djelatnik Udbe Josip Perković bio i visokopozicionirani suradnik pokojnoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, predsjednik Komisije rekao kako je u hrvatskoj povijesti bilo ljudi koji su u određenom razdoblju činili kažnjiva djela, a u drugim razdobljima sudjelovali u ostvarivanju pozitivnih ciljeva, ali da to ne znači da zastarjeva njihova odgovornost za počinjena kažnjiva djela.
Kad je pak riječ o tomu da je DORH u opsežnu priopćenju naveo sve pravne elemente i postupke vezane za 'slučaj Perković", msgr. Košić istaknuo je da je europsko zakonodavstvo iznad zakonodavstva pojedine zemlje članice, pa tako i hrvatskoga zakonodavstva.
U izjavi stoji kako su iznenađeni činjenicom da se Republika Hrvatska upustila u izmjenu zakona o pravosudnoj suradnji sa zemljama članicama EU bez konzultacija s Bruxellesom. Komisija apelira na Vladu da povuče sporni prijedlog zakona kako u EU ne bismo ušli pod sumnjom i sa stigmom zaštitnika ideoloških zločina iz vremena komunizma, već kao vjerodostojni partneri, aludirajući očito na slučaj Josipa Perkovića.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook