Oporba nazvala 'uljepšanom slikom', koja ne pokazuje koliki su razmjeri kriminala u zemlji. Izvješće je u ime ministra Karamarka podnio državni tajnik Ivica Buconjić, a u njemu se ističe kako je broj kaznenih djela u 2009. smanjen za 2,3 posto
Oporba je zamjerila što izvješće dolazi sa zakašnjenjem od godinu dana, ali i što ga nije podnio ministar Karamarko. Zastupnik HDSSB-a Dinko Burić izvješće je nazvao 'točnim skupom netočnih podataka o sigurnosti, koji puno prikazuje, ali još više ne prikazuje'. Ustvrdio je i kako u njemu nema onoga što hrvatsku javnnost najviše zanima - kriminalne radnje, pljački i korupcije 'u koje su bili upleteni i pripadnici najviših državnih dužnosnika, redom pripadnici vladajuće stranke'.
Pročitajte i ovo
Gabrijel Deak
Fokus ima novog predsjednika: "Naši su se stavovi dosad pokazali točnima"
Nema plana za izlazak iz krize
'Naše društvo nije naviklo na rezanje privilegija'
>> Karamarko: Purda je od ljeta 2007. znao da je na tjeralici
I Ranko Ostojić (SDP) smatra da je ministrovo izvješće 'uljepšana slika sigurnosnog stanja u Hrvatskoj u kojoj je još uvijek dominantan visok postotak odbačaja policijskih prijava'. Po njegovim riječima 'politika još nije skinula svoju šapu s policije, a velik je i broj neriješenih kaznenih djela'.
Tu je ocjenu obrazložio cijelim nizom neriješenih slučajeva, od premlaćivanja novinara Dušana Miljuša, pitanja tajnih računa u inozemstvu i Slavonske banke, do malverzacija u Zagrebačkom holdingu i Gradskom poglavarstvu i tajnog plana preuzimanja Podravke. Istaknuo je i važnost poboljšanja suradnje između policije i pravosuđa, jer, kaže, 'DORH odbacuje svaku petu policijsku prijavu, a velik dio kazneno prijavljenih ne dobiva sudski epilog'.
Na broj neriješenih slučajeva osvrnuo se i Damir Kajin (IDS) ustvrdivši da 'Hrvatska ima čak 20.361 policajca, s obzirom na broj stanovnika znatno više od Austrije, a nisu riješeni slučajevi niza likvidacija od odvjetnika Leševića do Levara'. (HIna)