Josipović je u obraćanju na sastanku ukazao na važnost uloge umjetnika u unapređenju odnosa među državama u regiji te dodao kako politika, s druge strane, ima obvezu svođenja i raščišćavanja 'zemaljskih' računa, osobito u vremenima nakon ratova.
Nakon te, kako je rekao, najveće nesreće i katastrofe koja može pogoditi neku zemlju, političari imaju obavezu prema ljudima. Sve mrtve uz puno poštovanje ne treba samo izbrojiti nego i imenovati, mnoge sudbine nestalih rasvijetliti, a sve oštećene, koliko je to moguće, obeštetiti i ljudima pomoći, kazao je Josipović.
Pročitajte i ovo
"Nisam optimist"
Josipović o sukobu predsjednika i premijera: "Ne bi trebali zajedno tulumariti, ali bi se morali dogovoriti o važnim pitanjima"
Uskoro premijera
"Povukao sam se na selo i izolirao od svega": Bivši predsjednik napisao operu o ubojstvu koje je šokiralo svijet
'Političari mogu biti zahvalni na umjetnicima'
Hrvatski predsjednik istaknuo je kako u postizanju tih ciljeva politika i pravo imaju važnu ulogu te upozorio kako je osobito opasna svaka ona politika koja po svaku cijenu želi imati monopol na istinu isključujući iz nje sve nepoželjne činjenice.
Umjetnici i kulture koji povlađuju takvim politikama sami sebe osuđuju na prolaznost, kazao je te naglasio da je utoliko važnija uloga onih umjetnika koji ne odustaju od svoje autonomnosti i humanosti.
'Svi mi političari ove regije možemo i moramo biti zahvalni upravo tim umjetnicima, kulturnim radnicima naših naroda i država, koji nisu čekali naše političke sporazume nego su nas svojim djelima i svojim akcijama često poticali i bili naša prethodnica u obnavljanju porušenih starih i građenju novih mostova', poručio je Josipović dodavši kako je prije nekoliko dana u Dubrovniku imao zadovoljstvo biti na koncertu Beogradske filharmonije te da je taj događaj zasjenio sve trenutne nesuglasice.
Prijedlog za 10. summit u Mostaru
Član Predsedništva Bosne i Hercegovine iz redova bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović u obraćanju skupu kazao je kako kultura omogućuje bližu suradnju u regiji te istaknuo kako umjetnici idu ispred političara. Bosna i Hercegovina, dodao je, istinski radi na pomirenju među narodima te naveo kako je, zahvaljujući dobroj regionalnoj suradnji, pozitivno rezultirala inicijativa da se stećci Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore upišu u svjetsku baštinu.
Zatraživši potporu kandidaturi Sarajeva za europsku prijestolnicu kuture 2014. godine, Izetbegović je najavio kako će Predsjedništvu BiH predložiti da se sljedeći, deseti summit šefova država jugoistočne Europe održi u Hercegovini, u Mostaru.
Bugarski predsjednik Georgi Prvanov poručio je kako je potrebno iskoristiti sve mogućnosti za izgradnju novih kulturnih koridora, te istaknuo kako kulturni procesi predstavljaju poticaj dijalogu i pomirenju. Albanski predsjednik Bamir Topi naveo je kako je regija jugoistočne Europe proteklih desetljeća prošla kroz teška razdoblja, ali da zajednička kultura može pridonjeti regionalnom pomirenju.
Glavna ravnateljica UNESCO-a Irina Bokova šefovima država uputila je poruku da ona osobno i organizacija koju predstavlja neće žaliti napora u potpori postizanju pomirenja u regiji te da će u tome surađivati s političkim dužnosnicima i predstavnicima nevladinih organizacija. (Hina)