Premijer Andrej Plenković komentirao je u petak nakon obilježavanja Dana Hrvatskog generalskog zbora u Zagrebu najavljeni prosvjed Torcide u Splitu u subotu na splitskoj Rivi, kao reakciju na događaje nakon incidenta na Danima srpske kulture 3. studenoga.
višednevna potraga
Pronađeni maloljetnici koji su nestali na Staru godinu
Oglasio se gradonačelnik
Otkriven šokantan propust u vezi slučaja kluba smrti u Švicarskoj
Papa poslao važnu poruku
Zatvorena posebna vrata u Vatikanu, a dogodio se i rijedak slučaj kakav je zadnji put viđen prije 300 godina
Naglasio je kako se u Hrvatskoj svi moraju dobro osjećati, i hrvatski narod i svi pripadnici nacionalnih manjina. Za ovu atmosferu okrivio je ljevicu i kaže kako se sve prelilo nakon Thompsonova koncerta u Zagrebu te da proteklih mjeseci gledamo histerične reakcije ljevice, koja je vidjela u svemu povijesni revizionizam i ustaštvo.
"Takva situacija kreira atmosferu tenzija, polarizacije i podjela. Dapače, ta ljevica optužuje Vladu i mene osobno kao promotore ustaštva. Naravno, to niti je naš stav niti postoji razlog zašto bi nam se tako nešto pripisalo", rekao je premijer Plenković.
Incident na Danima srpske kulture u Splitu još je jednom osudio u ime cijele Vlade i upitao što bi bilo da se isto dogodilo Hrvatima u Vojvodini.
Osvrnuo se i na Torcidu i organizaciju prosvjeda na splitskoj Rivi u subotu u 11 sati.
"Meni ona nije neočekivana, tu je nekoliko pripadnika navijačke skupine, oni imaju vrlo snažno načelo solidarnosti, no trebaju se zapitati protiv čega prosvjeduju? U vezi čega prosvjedujemo? Što je bit prosvjeda?" poručio je Plenković.
"U mandatima naše tri Vlade napravilo se mnogo za dignitet Domovinskog rata, prava branitelja, jačanje vojske, policije, nezapamćeni napredak u pronalasku nestalih osoba. Nema argumenta koji bi mogao osporiti to što radimo", rekao je i ponovio da je ono što se događa na političkoj sceni nezadovoljstvo opozicije.
"Imate frustriranu ljevicu pa mora reći da nešto radi, kao i krajnja desnica, koja je nesretna ako nije dio vladajuće većine."
Rekao je kako ne strahuje da će tijekom prosvjeda Torcide doći do eskalacije. "Ništa se neće dogoditi vrijednostima Domovinskog rata i braniteljima ako se održi folklorna manifestacija kao ona u Splitu", ponovio je Plenković.