Oko šest milijardi kuna. To je iznos koji se spominje za Vladin paket pomoći zbog niza kriza s kojima se suočavamo.
Tako bi se pomoglo ograničavanjem cijena energenata kućanstvima, javnom sektoru, malim i srednjim poduzetnicima, umirovljenicima, poljoprivrednicima i ribarima te svim ugroženim socijalnim skupinama, neslužbeno doznaje Jutarnji list.
Navodno se ide u promjenu obračuna struje za javni sektor, koji je dosad račune plaćao kao da su profitni poduzetnici.
U tom će slučaju će škole, vrtići, domovi za starije i nezbrinutu djecu, fakulteti, bolnice, muzeji, kao i nevladin sektor, primjerice vjerske zajednice i udruge koje pomažu ugroženima, struju ubuduće plaćati kao da su kućanstva.
Kako neslužbeno doznaje list, mikro, mali i srednji poduzetnici će imati određenu subvencioniranu cijenu struje, a to je ujedno i najveći dio paketa pomoći.
Umirovljenici će opet primati energetske dodatke kako bi im se olakšalo prilikom porasta cijena računa. Također, uz to će se izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, koji je u Saboru, dodatno povećati minimalne mirovine od najavljenih 1,5 posto.
Pročitajte i ovo
Sustav pred kolapsom?
Distributeri na koljenima, mogu li se enormne cijene plina preliti na potrošače? "Postoje dva scenarija"
Pročitajte i ovo
grijanje postaje luksuz
Plin, briketi ili peleti - čime je najbolje grijati se ove zime? Proizvođači ističu: "Onaj tko nema tu mogućnost, plaćat će dosta visoku cijenu"
Kada je o plinu riječ, Vlada se pobrinula da je cijena regulirana sve do kraja ožujka iduće godine, kroz direktnu subvenciju od 10 lipa po kilovatsatu. Proračun to košta 600 milijuna kuna.
Prema najavama iz Banskih dvora, novi Vladin paket mjera pomoći, trebao bi biti dovršen idući tjedan.