Suze na farmi obitelji Cota iz Vuke. Krave su prodali. Staja je pod hipotekom. Pet članova obitelji bez posla. 'Snaja, sin, žena, ja i kćer. Svi smo radili i danju i noću, ali nema rezultata', kaže Nikola Cota iz mjesta Vuka. 'Išli smo u to da svojim unucima nešto ostvarimo i da im ostavimo. Ali nažalost, dugove. Dugove i kredit', dodala je Anđa Cota.
Pročitajte i ovo
pati i proizvodnja
Toplinski val ne utječe samo na ljude, pate i životinje: "Polijem ih vodom, inače teško podnose vrućinu..."
Razdoblje 'mršavih krava'
Alarmantno: Ove godine propalo 2.800 farmera!
>> Ekskluzivno: Građani podupiru mljekare, ali ne i blokade prometnica
Niska otkupna cijena mlijeka zatvorila je farmu obitelji Cota. 'Nisam mogao izdržati više. Slomilo me do temelja. Čak sam završio na psihijatriji', priznaje Nikola Cota.
Istu sudbinu dijele mnoge hrvatske obitelji. U samo 5 godina broj farmi muznih krava smanjio se za gotovo 5 puta. Tako je, primjerice, 2007.-me godine u Hrvatskoj bilo 50 tisuća farmi. Danas ih je tek 13 tisuća.
'Treba uzeti u obzir da je svaki treći od njih imao uposlenog čovjeka. To znači da se velik broj radnih mjesta ugasio u ovoj proizvodnji', kaže Željko Kraljičak, osječko-baranjski dožupan. Uz sve tržišne nedaće hrvatske je farmere pogodila i leukoza. Zbog te zarazne bolesti Zorka Čerba ostala je bez 50 krava. Ovih dana država joj je poslala zdrave krave.
'Vidjet ćemo na kraju rezultat. Na kraju, kad se podvuče crta, vidjet ćemo dali smo izgubili ili smo dobili', smatra Zorka Čerba iz Donjeg Miholjca. U hrvatskom mliječnom lancu gube svi osim trgovaca. 'Ako bi netko imao mudrosti i hrabrosti da uvede reda u trženje poljoprivredno-prehrambenim proizvodima na području RH vjerujem da bi se tada stvarale i nove prehrambene industrije, da bi naši mljekari povećali proizvodnju', ističe Kraljičak.
U hrvatskim je stajama sve manje krava. Sve je više farmera na zavodu za zapošljavanje. A građani piju sve skuplje mlijeko.